2015-05-31

Akmenukai žaidimams

      Prasidėjus kalendorinei vasarai, galite į savo planų sąrašą įtraukti tai, jog būdami pajūryje prisirinksite maišą akmenų. Pažadu, kad vėliau tikrai rasite daugybę būdų, kaip juos panaudoti vaikų žaidimams ir pamokoms: akmenukai su raidėmis ar skaičiais, domino iš akmenukų, medžiaga įvairiems įsivaizdavimo, konstravimo ar piešimo žaidimams. Puikus sąrašas su idėjomis ir nuotraukomis yra angliškame tinklaraštyje "Happy Hooligans". Dar mačiau, kad kūrybiškos mamos su vaikais akmenis žaidimams išpiešia štai taip, tačiau aš savo piešimo įgūdžiais nesižaviu. Bet kaip smagu kažką tokio būtų gauti dovanų!
         Mes su Kasparu maišelį akmenų prisirinkome per Velykas, kai vaikštinėjom Indijos vandenyno pakrante. Aš kaip tik prieš tai buvau mačiusi idėją, kaip juos panaudoti supažindinant vaikus su įvairiomis linijomis ir formomis. Tam savo akmenis ir rinkom: pačius plokščiausius ir lygiausius. 




        Šitokius akmenukus pagaminti labai paprasta ir tikrai nereikia meninių gabumų. Jums reikės:
  • plokščių akmenukų;
  • balto markerio arba korektoriaus (aš naudojau šitą).
      Aš sudėliojau turimus akmenis į norimas figūras. Tuomet nupiešiau tų figūrų kontūrus ant akmenų. Galite akmenukus išpiešti ir individuliai skirtingomis linijomis ar kreivėmis. Vieną kartą sumaišius tokius mūsų akmenukus, vėl atgal sudėti tokias pačias figūras nelengva (puiki užduotis vyresnėliams). Tačiau mūsų žaidimams tai visai netrukdo. Kasparas (2m. 8mėn) sėkmingai dėlioja įvairias grandines iš nupieštų linijų, kas kartą atrasdamas naujų neįtikėtinų vingių ir figūrų  nesuskaičiuojamo kiekio kraštinių. Galima su vaiku akmenukus rūšiuoti, priklausomai nuo to, ar linijos tiesios, ar su kampais ir pan.

2015-05-24

Geometrijos lenta

       Aš, manau, kad svarbu vaiką nuo mažens mokyti ne humanitarinių dalykų. Kai kalbame apie pirmuosius metus skaičiuojančius mažylius, turbūt tikslesnis žodis būtų ne mokyti, o sudominti ir supažindinti. Tą su sūnumi stengiuosi daryti. Taip yra susiklostę, kad įvairių dainelių, eilėraštukų, grožinių knygų, raidžių, piešimo ir pan. vaiko gyvenime daug nuo pat mažų dienų. Mane liūdina skaičiai, kad vis mažiau moksleivių renkasi tiksliuosius mokslus, o mokykloje šie dalykai dažnai įvardijami vieni sunkiausių ir neįdomiausių. Noriu, kad mano vaikus mokslo pasaulis domintų, o ne gąsdintų. Sutinku žmonių, kurie stebisi, kai Kasparas vardija pastebėtas figūras ir jų spalvas. Stebisi būtent dėl figūrų, o ne spalvų. Tačiau kodėl įprasta vaiką išmokyti, kad tai yra kažkas raudono, o ne kad tai yra raudonas rombas? Gal kai jiems tai bus pažįstama nuo mažens nebe taip gąsdins vėliau?
      Pačių mažiausiųjų geometrijos suvokimui lavinti puikiai tiks geometrinė lenta, kurią nesudėtingai galite pasidaryti namie.



      Prisipažinsiu, šį žaislą gaminau ne aš, o mano darbštusis tėtis, kuris visada mielai padeda įgyvendinti panašius sumanymus. Gal ir jūs turite, ko paprašyti? Jeigu ne, o ir patys nemokate elgtis su įvairiais grąžtais ir įrankiais, galite pasigaminti ir štai tokį supaprastintą variantą iš kamštinės (arba kartoninės) lentos ir smeigtukų. Rimtesnei ir ilgaamžei geometrijos lentai pagaminti reikės:
  • medinės ar plastikinės lentutės, kurią būtų galima gręžti;
  • grąžto;
  • varžtų su veržlėmis;
  • gumyčių.
    Vienodu atstumu lentoje išgręžkite jūsų varžtams tinkamas skylutes. Susukite varžtus ir pritvirtinkite juos veržlėmis. Kasparas su tokia geometrine lenta žaidžia nuo 2m ir 3mėn. Jis moka padaryti trikampius, stačiakampius ir kvadratus. Kitas figūras darome kartu arba leidžiu jam dėlioti, kaip pavyksta - tada šiaip žaidžia gumytėmis, spalvomis, įtraukia į savo žaidimus ir įvairius smulkius daiktus ar mašinėles. Dėl svorio nesivežiojame kartu, bet tik grįžęs į Lietuvą visada išbando ir sugalvoja daugybę būdų, kaip ją panaudoti savo žaidimams. Pastebėjau, kad ji labai domina visus vaikus, kurie užsuka į svečius. Randa, ką smagaus su ja veikti ir dešimtmečiai. Taigi nors visi varžtai, reikalingi lentai pagaminti, nekainuoja labai pigiai - investicija tikrai ilgam ir pasiteisina! Galima ją pritaikyti mokantis ne tik formų, bet ir spalvų, skaičiavimo, perimetro ir ploto, dydžių, ilgių - sąrašą tikrai galima tęsti. Be to, ji puikiai tiks ir kūrybiškumui lavinti, sėkmingai galima kurti įvairius paveiksliukus.
           Kaip mokytis geometrijos su pačiais mažiausiais jau rašiau čia ir čia. Tokioms pamokoms taip pat galima pasitelkti plastiliną, liniuotes ir modeliną.

2015-05-08

Stebuklingas pienas

      Pieno mūsų namuose būna retai ir kai šaldytuve netyčia atsirado ir jo liko, pradėjau ieškoti, gal ką nors pagaminti. Ir jau juokiausi pati iš savęs, nes akys krypo ne į kokius nors valgomus receptus, o į tai, ką galima nuveikti su vaikais. Kas seka mane Pinterest, galbūt jau matė nurodą į šį eksperimentą, kurį esu pasižymėjusi. Pradžioje abejojau, ar tikrai viskas pavyks, nes ten naudoja konkretaus pavadinimo ploviklį, bet su tuo, kurį radau namuose, mums viskas pavyko puikiai. Aš pati nesitikėjau, kad ir mane šis stebuklingas pienas taip nustebins.

REIKĖS:
  • pieno,
  • maistinių dažų,
  • indų ploviklio.



  Įpilkite į indelį pieno, tuomet į jį įlašinkite šiek tiek maistinių dažų. Aš naudojau tris skirtingas spalvas, bet iš tikrųjų eksperimentas pavyktų ir tik su vienais dažais. Tiesiog daugiau spalvų, daugiau galimybių paganyti akis. Aš nebandžiau, bet galbūt pavyktų ir su kokiais nors naminiais dažikliais? Pavyzdžiui, burokėlių ar mėlynių sultimis, vandeniu, sumaišytu su ciberžole. Jei išbandysite, būtinai pasidalinkite, kaip sekėsi.


     Indų ploviklio aš buvau įsipylusi į atskirą indelį, iš kurio patogu pakabinti šaukšteliu ir po truputį jį varvinti į pieno ir dažų masę. Reikia visai nedidelio kiekio ploviklio, o rezultatai neįtikėtini! Indų ploviklis skaido piene esančius riebalus taip išjudindamas dažus, kurie tiesiog akyse ima raibuliuoti.


     Nuotraukoje sunku pamatyti tikrąjį vaizdą, pabandysiu kažkada vėliau įkelti video. O geriausia - išmėginkite patys.
    
    Beje, maistiniai dažnai man žaidimuose su vaiku yra būtini. Juos tikrai labai dažnai panaudoju. Štai keletas mano aprašytų užsiėmimų, kur juos galima panaudoti:
    Taigi verta jų paieškoti pirkti. Tikrai mačiau, kad jų yra parduotuvėse Assorti ir Delona. O čia pasakoja, kaip maistinius dažus pasigaminti patiems.

2015-05-03

Pasidaryk pats: žaidimai iš modelino

       Vis nepasidalinu savo išbandytais naminės lipdymo masės receptais, apie kuriuos užsiminiau anksčiau. Tačiau dabar gavome dovanų pirktinio modelino, tai vėl sukau galvą, ką čia pagaminti. Vėrimo žaidimams, kurie populiarūs tiek mūsų namuose, tiek įvairiose išvykose, įvairių lipdinių tikrai galima prigaminti daug, tačiau šįkart norėjosi kažko kita. Ir pavyko tikrai pagaminti šaunius žaidimus, labai tinkamus rytinei saulei, kol mama geria arbatą.

 


PRIEMONĖS:
  • parduotuvinį modeliną,
  • žaislinį kočėlą (puikiausiai tiks paprastas),
  • geometrines formeles (tinka bet kokios sausainių formelės),
  • mažą indelį apvaliu kraštu (jei neturite formelių, galite prisirinkti daugiau įvairių dėžučių).
   Savo mažųjų pirščiukų turėtojui, įvairių geometrinių figūrų ir spalvų (ypač žalios) mylėtojui pagaminau du žaidimus iš modelino. Mano modeliną reikėjo keletą dienų palikti išdžiūti ir žaidimai buvo tinkam naudoti.

Nr. 1. SUSIDEDANTYS APSKRITIMAI.


       Pagaminau keletą apskritimų, kurie visi skirtingo dydžio ir gražiai susideda vienas į kitą. Panašių žaidimų yra tekę kažkur matyti, tačiau pagaminti tokį neužruksite, o ir savikaina bus juokinga. Kasparas (2m. 8mėn) juo buvo susidomėjęs, jam nekilo klausimų, ką ir kaip čia daryti. Manau, drąsiai galima siūlyti mažesniems vaikams. Puikus būdas smulkiajai motorikai, erdviniam suvokimui ir geometrijos žinioms lavinti.

NR. 2. SPALVOTI RUTULIUKAI.



     Pagaminau spalvotų keleto rūšių geometrinių figūrų. Jų viduje, naudodama mažą apvalaus krašto dėžutę, išpjoviau po mažą rutuliuką. Ir viskas! Kasparas (2m. 8mėn) turi keistą pagarbą spalvom ir jokiais būdais nenori jų maišyti. Jeigu duosi kokių nors skirtingų spalvų daiktų - greit juos surūšiuos. Šįkart irgi neįtikinau, kad galima ir kitos spalvos rutuliukus sudėti į figūrų vidų, viską darė  tvarkingai: mėlynas į mėlyną, žalias į žalią ir t.t.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...