2014-06-30

Gaminame dažus

     Turbūt kiekvienas blogeris, rašantis apie vaikus, yra išmėginęs kokį nors naminių dažų receptą. Štai angliškame bloge "Nothing if Not Intentional" radau surinktą vienuolikos receptų sąrašą. Čia jeigu norėsis įvairovės. Aš jau senai buvau nusižiūrėjus, mano manymu, vieną paprasčiausių receptų, kuriam reikia:
  • jogurto;
  • maistinių dažų.
Kasparui nemažiau įdomu buvo dažų gaminimo procesas. Nepamirškite vaikų įtraukti ir į jį.




       Eiga paprasta: sumaišyti jogurtą su maistiniais dažais, kad gautumėte norimo intensyvumo spalvą. Galite išbandyti ir ką nors natūralaus - pavyzdžiui ciberžolę geltonai spalvai.
      AMŽIUS: duoti vaikams piešti (pirmiausiai, pirštais) rekomenduojama jau tada, kai jie išmoksta sėdėti. Maniškis tokio amžiaus piešdavo tiesiog maistu, ko mums kažkaip ir pakako, nieko specialiai negaminau, Bet gal jums norisi?
    KAIP MUMS SEKĖSI. Gaminti dažus Kasparui buvo įdomu, susidomėjimas kilo jau tuomet, kai įrenginėjau piešimo zoną. Patiesiau šiukšlių maišą, kad būtų patogiau tvarkytis. Nors tiesą sakant, pagaminti dažai lengvai nusivalo ir išsiskalbia. Reikėtų šiek tiek atsargiau elgtis nebent su pačiais maistiniais dažais, kurie nusivalo šiek tiek sunkiau. Piešimo procesui Kasparui (1m 9mėn) ilgam susikoncentruoti sunku, todėl vis pasiūlydavau kokių nors pagaliukų, lapų, akmenukų ar sėklų. Piešėme ant kartono lakšto nuo popierinio maišelio. Manau, tokiems dažams daug labiau tinka nei paprastas popierius. Mes turėjome tik dvi spalvas, bet užteko. 
     Patarimas, jeigu vaikas dar gana mažas - bandykite, tačiau nusiteikite, kad pasiruošimo ir susitvarkymo procesas gali trukti ilgiau nei pats piešimas. Bet visada verta, juk viską darote kartu!

2014-06-27

Savaitės skaitiniai. 4.

2014-06-25

Gyvūnai kaip lėlės

Dramblys per kelionę nukentėjo nesutaisomai.
     Iš karto pradedu nuo nuotraukos, kad būtų aiškiau apie ką kalbu. Kaip kitaip taip pavadinti? Tai štai, Kasparui patinka gyvūnai. Čia, kur dabar gyvenam, jų visur yra daug ir įvairių. Nepamiršta apsilankymų zoologijos soduose, liūtų parke, krokodilų fermoje, jūrų muziejuje, taip pat pasivaikščiojimą pievoje, kur sutikome vėžlį. Norėjau, kad kelionėje turėtume tokių gyvūnų, kurie jam patinka ir yra ką apie juos prisiminti bei papasakoti. Todėl pagaminau štai tokį dalyką.

Štai tokie septyni gyvūnai viename lape.

     IDĖJA: prie iškirptų paveikslėlių pritvirtinti šiaudelį, pagaliuką nuo ledų, pieštuką ar kitą panašų daiktą. Turėsite priemonių žaidimams ir mokslams. Turbūt nesunku nuspėti, kad toks žaidimas turėtų lavinti vaikų ir suaugusiųjų vaizduotę. Kasparo (1m 9mėn) gyvūnai dažnai pasisveikina vienas su kitu. Jeigu patinka mano gyvūnai, galite atsisiųsti, atsispausdinti ir naudoti asmeninėms reikmėms. Aš spausdinau ant storo popieriaus, ne namų spausdintuvu, sumokėjau kelis litus, o kokybė labai puiki!
     Jeigu vaikui nepatinka gyvūnai, gaminkite tokius veikėjus su artimųjų nuotraukomis. Aprašymas čia. Taip pat, manau, visai į temą bus pasidalinti ir šita nuoroda - pati planuoju atsispausdinti ir tai išbandyti su Kasparu. Turbūt reikia truputį lavesnių pirščiukų?

2014-06-23

Kartoniniai puodeliai

     Kaip jau minėjau, kelionėje automobiliu pravertė kartoniniai puodeliai, kurie buvo likę nuo iškylos parke. Automobilyje nuotraukos ne kokios, bet štai šį užsiėmimą vėliau vėl išbandėme namie. Be puodelių dar prireiks gumyčių (spalvotos, manau, įdomiau). Iš esmės šiam žaidimui reikia nebūtinai puodelių, gali tikti vandens buteliukas, kokia nors dėžutė, skardinė ar kitas daiktas, esantis po ranka (gal pvz jūsų piniginė arba akinių dėklas?)

Tokių gumyčių galite ieškoti prie raštinės reikmenų.
      IDĖJA IR KAIP MUMS SEKĖSI. Mano idėja buvo parodyti Kasparui, kaip ant puodelių užmauti gumytes ir leisti jam treniruotis. Šis procesas matomas nuotraukoje ir antrą karą žaidžiant pasirodė įdomesnis. Tuomet, kai pirmą kartą parodžiau šiuos daiktus, Kasparo idėja buvo kita - tiesiog iš manęs po vieną paimti gumytę ir ją įdėti į puodelį. Truko tikrai ilgai, o kartu buvo galima mokytis spalvų, dydžių ir skaičių. Manau, reikia vis nepamiršti ir leisti vaikams žaidimus pakreipti ta linkme, kokia nori jie, nors jūs planavote galbūt visai kitaip.
     Nepaisant to, kad šis užsiėmimas automobilyje buvo ilgas ir smagus, Kasparas neprarado susidomėjimo puodeliais. Kadangi turėjome du, jis dėliojo vieną ant kito, taip pat dar imitavome pokalbį telefonu, pasidalindami puodeliais tarpusavyje. Vyresni vaikai, manau, gali pasidaryti iš puodelių ir rimtesnį telefoną. Galiu patvirtinti, kad veikia puikiai, nes vaikystėje tokį turėjome su broliu nusitiesę per lauką tarp savo kambarių langų. Puikus būdas ne tik žaisti, bendrauti, bet ir sužinoti daugiau apie garsą!

2014-06-20

Savaitės skaitiniai. 3.

2014-06-19

Kelionė automobiliu

     Kaip jau minėjau, neseniai teko ilgokai pasivažinėti automobiliu. Kasparas puikus keliautojas, nes turbūt nėra skrydžio, per kurį jis nemiegotų. Šįkart miego, nors visai ne jo laiku, teko ir automobiliui. Tai gerokai viską palengvino. Tačiau aš buvau susikrovusi pilną kuprinę linksmybių. Ne visko ir prireikė.

Buvau paėmus ir žurnalo lapą, kuriame žaislų parduotuvės reklama. Kasparui ji labai įdomi.
  • Knygos: jau aprašytą lipdukų, kuri niekaip nenusibosta, taip pat apie vikšrelį ir naujoji labai sėkmingą apie meškiuką, kuris kraunasi daiktus nakvynei pas močiutę. Ši knyga Kasparui labai patinka, yra daug įvairių langelių, kuriuos reikia atversti ieškant daiktų, o pabaigoje turi priklijuotą specialų voką-lagaminą, iš kurio visus tuos daiktus galima išimti ir apžiūrėti. Knyga, skirta turbūt šiek tiek vyresniems, Kasparui (1m. 10mėn) vis kas nors įplyšta arba susilanksto, bet neatsidžiaugia ja jau gerą mėnesį. Tai daugiau nei knyga, puikus žaidimas!
  • Kreidelės, pieštukai ir dabar labai įdomios jam formų kortelės. Visa tai laikau metalinėje dėžutėje nuo šokolado, patogu susidėti, kur nors neštis, o ir praverčia, kai nėra kieto pagrindo piešimui.
  • Burbulinė plėvelė. Bet taip ir neišbandžiau. Manau, turėtų būti įdomu. Gal kas bandėte?
  • Kol jis užsiėmė pats, jokių veiklų nekišau. Tarkime, labai puikus, jo paties sugalvotas užsiėmimas buvo atsukti ir užsukti išspaudžiamas tyreles. Lietuvoje pirkdavau tokias. Taip pat ilgai truko mamos maitinimas vynuogėmis. Tvarkingai, po vieną. Tokiu atveju, manau, ne nuodėmė, kad maistas tampa žaidimu. Nors prancūzai turbūt ir nesutiktų.
  • Buldozerį su atidaromomis durelėmis, buvau paėmusi specialiai. ten puikiai tilpo monetos. Mažiems pirščiukams įdėt sekasi puikiai, išimti prašo kitų. Užsiėmimas ilgam. Jei jūsų vaikas mėgsta dėti daiktus į burną, vertėtų atidžiau stebėti.
Dėlioti monetas galima ir į mažą dėžutę nuo vazelino arba kremo. Išbandyta anksčiau!
  • Kai lauke buvo tamsu, kalbėjome apie saulę, kuri jau dingo, taip pat žvaigždes ir mėnulį, bet neišsivertėme be technikos - telefono ir planšetinio kompiuterio. Būtent kelionėse jais žaisti leidžiame, nes gi sutikite, kad natūralu, jog mažiems vaikams išsėdėti taip ilgai nuobodu.
  • Dainos ir eilėraščiai. Puikus metas mokytis naujų ar prisiminti senas. Pralinksmina tiek vaikus, tiek suaugusiuosius! Kasparas mėgsta ir dabar mokosi eilėraštį "Mano batai buvo du". Taip pat turi kelias mėgstamas daineles iš Super Simple Songs.
  • Dar buvau pasiruošusi ir labai pravertė žaidimas su kiaušinių dėžute, kartoniniai puodeliai ir gumytės, taip pat lėlės su gyvūnų nuotraukomis. Kiekvieną jų aprašysiu artimiausiu metu.

2014-06-17

Vanduo

    Žinau, kad yra vaikų, kurie nemėgsta maudytis, bet turbūt žaisti su vandeniu tai jiems netrukdo? Bent jau aš susidariau tokią nuomonę, kad vanduo vaikams tikrai įdomus. Dar nuo tada, kai išmoko sėdėti, Kasparas žaisdavo su vandeniu: arba pats primityviai pasodintas į kokį nors vandens indą arba turėdamas indą vandens (su kokiais nors šaukštais ar samčiais) šalia. Tokią atrakciją vaikams galima siūlyti nebūtinai lauke - aš namie tiesiog aplinkui pritiesdavau rankšluosčių, kad netelkšotų vanduo ir tvarkytis būtų paprasčiau. Vanduo mūsų atveju, tikrai užima vaiką gan ilgai ir nuo mažų dienų. Dabar, kai jau vyresnis, jam reikia kokių nors užduočių su vandeniu, kad būtų įdomu. Kasparas, pavyzdžiui, mėgsta ilgai ilgai vienas plautis rankas arba skalbti kokius nors drabužius t.y. mirkyti juos į vandenį, gręžti, purtyti ir pan. Tam nereikia ypatingo pasiruošimo, o štai vieną karštą dieną padariau jam tokią estafetę. Užtruksite taip pat neilgai, pabandykite.
Aš naudojau du puodus ir mažą indelį nuo ledų.

     IDĖJA: pastatyti du vandens indus kelių metrų atstumu ir su mažesniu indeliu pernešinėti vandenį iš vieno į kitą. 
     KAIP MUMS SEKĖSI. Kasparui (1m 9mėn) vieną kartą parodžiau, vieną kartą darėme kartu, toliau jau pats viską darė, aš netgi galėjau pasėdėti fotelyje. Kai vaikas vyresnis, galima šią vandens trasą pasunkinti, įrengiant kliūčių, kad nebūtų taip paprasta. Manau, puikus būdas koordinacijai ir susikaupimui lavinti. Be to, gaivina, jei labai karšta.
     Po kurio laiko Kasparui kiek pabodo, todėl užduotį pakeičiau ir į vieną puodą įdėjau vandens žaislų. Dabar paprašiau sugauti juos ir nunešti į kitą indą. Kad būtų sudėtingiau, galima įdėti ir skęstančių, ir plūduriuojančių daiktų.
Vandens antytės puikiai tiko.
     Po to, kai jau ir šitai pabodo mes kartu tiesiog piešėme vandeniu. Ar kada nors bandėte tai? Geriausiai tam tinka kokia nors kempinėlė, bet galima tiesiog pirštu ar dantų šepetuku. Įmerkite daiktą, su kuriuo piešite, į vandenį, o tada greitai pieškite juo ant asfalto.
Čia (buvo) saulė.
     Su vyresniais vaikais tai puiki proga pasikalbėti apie skirtingas vandens būsenas, o mes su Kasparu tiesiog piešėme ir stebėjome, kaip viskas dingsta.
        Kokių mėgstamų užsiėmimų su vandeniu turite jūs? Pasidalinkite čia arba Facebook puslapyje.

2014-06-12

Savaitės skaitiniai

  
     Dabar mano galvoje sukasi mintys, kaip užimti Kasparą 6val kelionėje automobiliu (ir tiek pat atgal). Jei turite pasiūlymų, mielai lauksiu! O štai jums skaitinių savaitgaliui:

2014-06-11

Kaip pasidaryti medį

     Pavasaris Lietuvoje buvo puiki proga su Kasparu (1m.7mėn) išmokti naujų žodžių: pumpuras, lapas, šaka, kamienas. Kalbėti su vaiku apie tai, kas yra aplinkui, patariama dar nėštumo metu. Tačiau man kalbėti su pilvu tokiomis temomis nelabai sekdavosi, jausdavausi kvailai, todėl to beveik nedariau. Užtat dabar, kai Kasparui viskas įdomu, jokių problemų! Grįžtant prie medžių, čia, kur gyvenam dabar, prasidėjo žiema, todėl priemonių tokioms pamokoms kartais pritrūksta. Štai ko reikėjo šiai bėdai spręsti:

Tik žirklės iš šios kompozicijos tikrai nekerpa lipnios juostos.
  • žirklių;
  • lipnios juostos;
  • storesnio popieriaus;
  • pagaliukų (vieno storesnio);
  • lapų (tikrų, iš popieriaus arba pieštų).
Galima kam nors dovanoti, o mes pasilikome gamtos pamokoms.
IDĖJA. Iš gamtoje rastų šakelių ir lapų pagaminti stilizuotą medį. Kasparui smagu buvo ir ieškoti priemonių, ir klijuoti lapelius, ir kirpti lipnią juostą. Aišku, su tokio amžiaus vaiku (1m 9mėn) didžiąją dalį darbų reikia padaryti suaugusiajam, tačiau džiaugsmo pamačius rezultatą Kasparui tikrai netrūko. Galima naudoti mokantis medžio dalių pavadinimus, vaikui patogu viską parodyti. Taip pat nepraleiskite progos suskaičiuoti, kiek medis turi lapų ar šakų. Beje, tikri lapeliai po truputį džiūsta, todėl jei norite ilgalaikio rezultato, geriau lapus nupieškite arba pagaminkite juos iš spalvoto popieriaus. Vyresni vaikai fantaziją ir įgūdžius gali lavinti savarankiškai.
      Beje, jei jums patogu, tinklaraščio įrašai visada atsiranda ir Facebook puslapyje.


2014-06-09

Formos ir dydžiai

     Vis negaliu atsistebėti, kad Kasparas kažką tiesiog žino. Pavyzdžiui, niekas jo specialiai nemokė žodžių "didelis", "mažas" bei jų reikšmių. Tačiau vieną dieną paprašius palyginti du daiktus, jis be vargo nurodė, kuris gi didelis, kuris mažas. Jam patinka tokios užduotys, todėl vis lyginame daiktus tarpusavyje, pats mėgsta pastebėti ką nors didelio arba mažo. Kamuolio tik pabudęs visada dabar prašo didelio! O jei atneši ne patį didžiausią, piktinasi.
 
Planavau viską nuspalvinti suaugėliškai.

     Pagaminau jam nespalvotas ir spalvotas korteles su formomis, kurių viena didelė, o kita maža. Gal ir jums pravers? Spausdinkite ir naudokite! Aišku, galima ir patiems nusibraižyti tokių figūrų.

IDĖJA: atsispausdinti ir išsikirpti korteles (nespalvotas galima nusispalvinti), kurias galima panaudoti žaidžiant "didelis" ir "mažas". Taip pat galima mokytis skirtingų formų ir jų pavadinimų. Kitas panaudojimas - atsispausdinus daugiau šių kortelių, siūlau jas visas sumaišyti ir duoti vaikui jas surūšiuoti pagal formą arba dydį. Tai turbūt tiks truputį vyresniems nei Kasparas (1metai ir 10mėn), mes kol kas naudojame pagal pirmąjį aprašymą. Mėgstamiausia jo figūra - trikampis. Išmoko po pirmo karto. Dėl to manau, kad vaikai turi daug visko matyti ir girdėti, nes mokosi patys ir neįtikėtinu greičiu.

2014-06-06

Savaitės skaitiniai

     Pagalvojau, jog pamėginsiu pasidalinti per savaitę surinktomis nuorodomis į straipsnius, kuriuos pati skaitau ir siūlau pasižiūrėti jums. Tematika - vaikai, santykiai, tėvystė ir pan. Manau, tai pravers tiems tėvams, kuriems lieka mažai laiko prie kompiuterio. Vėliau surasti visas nuorodas bus galima, puslapio dešinėje pasirinkus temą "skaitiniai". Kad būtų paprasčiau, pabandysiu laikytis grafiko ir skelbti nuorodas kaskart tą pačią savaitės dieną - penktadienį. Ar įdomu? Ar verta? Laukiu komentarų apie šią idėją čia arba blogo Facebook puslapyje.

ŠIOS SAVAITĖS SKAITINIAI:


2014-06-04

Kartono ritinėliai

     Turbūt jau nieko nenustebinsiu parodydama, kad iš tualetinio popieriaus ritinėlių galima pagaminti ir gyvūnų, ir lėlių, ir pilių, ir dar visa ko. Prisižiūrėjus panašių idėjų, ilgai namuose kaupiau tualetinio popieriaus ritinėlius, tačiau reikia pripažinti, kad Kasparas iki tokių rankdarbių dar reikia ūgtelėti. Tačiau tų įvairių kartoninių ritinėlių vis pasitaiko ir štai kaip mes juos panaudojam.

Pastarųjų dienų hitas!

  • Ritinėlis nuo pakavimo plėvelės. Jis yra tvirtas, puikaus aukščio, vaikui niekur nereikia lenktis ir į jį daug kas telpa. Kasparui (1metai 9mėn) labai patinka, mėto ten mažus kamuoliukus, kamštelius, vonios antytes ir plastikinius indelius, kurie matosi nuotraukoje. Suprantu, kad tokį daiktą gal ne visi naudoja, bet panašiai veiklai, manau, galima pritaikyti dėžutę nuo šių traškučių. Arba pagaminti ritinėlį iš dėžinio kartono. Visa šios veiklos amunicija sudėta lentynoje virtuvėje, tai Kasparas vis pasiima ir prašo žaisti. Mėto dažniausiai vienas, tik kai jau niekas nebetelpa, prašo, kad ištuštinčiau.

  • Ritinėliai nuo popierinio rankšluosčio. Kai Kasparas buvo mažas, mėgdavo nusičiupti popierinį rankšluostį ir plėšyti iki pat pabaigos. Turiu ir nufilmuota, bet viešinti negaliu, bijau, kad ateityje vaikas nepadėkos dėl drabužių negausos. Taigi, kai jau nebuvo įdomu plėšyti, ritinėlius nuo popierinio rankšluosčio naudojome mokydamiesi, kad veiksmai turi pasekmių. Buvau padariusi kažką panašaus į tai. Kuo vyresnis vaikas, tuo sudėtingesnes trasas galima konstruoti. Aš su dvipuse lipnia juosta buvau pritvirtinusi keletą ritinėlių prie sieninės spintos. Užteko. Mes su Kasparu mėtėme mažas kaladėles ir mašinėles. Jam labai patiko garsai ir vaizdai: kaip viskas krenta, kaip trankosi! Manau, įdomu ir dar nevaikštančiam vaikui, tik reikia parinkti tinkamą vietą ir aukštį. Gal reikės kažkada pakartoti, įdėčiau ir nuotraukų.

  • Ritinėlių nuo tualetinio popieriaus, kaip jau minėjau, buvau prikaupusi daug. Tačiau vis nerasdama, kur panaudoti, vieną dieną susiruošiau juos išmesti. Ir netikėtai Kasparui jie labai parūpo visi vienoje vietoje. Taigi sudėjau viską į jo puikiąją vonelę ir džiaugsmo buvo ilgam. Kelias dienas stovėjo kambaryje. Kasparas vis įlipdavo, išlipdavo, mėtydavo ritinėlius, sudėdavo juos atgal, atsisėdęs spardydavo kojomis ir pan. Kasparas buvo maždaug metų, manau, kad įdomu būtų ir anksčiau, kai tik mažylis tvirtai sėdi. Galima į vidų pridėti ir kitokių daiktų, kad vaikas kažką netikėtai galėtų atrasti. O galima atvirkščiai - prašyti jo kažką konkretaus surasti toje gausybėje kartono ritinėlių. Tikrai verta ir smagu!

2014-06-02

Žaislai

     Žinau, kad yra žmonių, kurie griežtai nusprendžia savo vaikams nepirkti žaislų. Ir tikrai negali nesutikti su jų argumentais. Vaikams įdomu viskas, todėl žaislų galima rasti tiesiog namuose ar gamtoje ir kasdien vis naujų! Be to, pasigaminti žaislai ar žaidimams pritaikyt daiktai lavina vaizduotę. Aš tik sunkiai įsivazduoju, kaip sekasi nepirkti žaislų, kai vaikai jau vyresni. Tokio požiūrio šalininkai sako, jog žaislų visų pirma reikia tėvams, o ne vaikams. Taip, sutinku. Bet mes su vyru tai suprasdami nusprendėme, kad neatimsime iš savęs malonumo nupirkti žaislo vaikui! Juk tai tikrai smagu. Taigi kartais žaislus perkame, tačiau stengiamės tai daryti retai. Priežastys tokios: 
  • dalį žaislų atiduoda gerieji vyresnieji giminaičiai;
  • žaislų vaikas gauna dovanų per gimtadienį, Kalėdas ir pan;
  • žaislai brangūs, o pasigaminti kažką patiems yra smagu;
  • dabar gyvename ne tik Lietuvoje, todėl tenka keliauti, galybės žaislų neprisivežiosi.
Kai žaislai bus pasiekiami, mažąjį skaitytoją vieną dieną galite aptikti taip.

     Aišku, mums visai paranku ir tai, kad mėgstamiausi Kasparo žaislai yra kamuoliai! Tai tikrai universalus žaislas, galima su juo prigalvoti įvairiausių užsiėmimų, o ir kainuoja minimaliai.
     Dar kalbant apie žaislus, norėtųsi paminėti, kad jie (žaislai, knygos ar kiti daiktai, kuriais Kasparas mėgsta žaisti) namuose visada būna padėti vaikui pasiekiamoje vietoje. Taip pradėjom daryti tiesiog natūraliai, o ir turėjome tam palankių lentynų namuose. Vėliau sužinojau, kad taip netgi rekomenduojama pagal Montessori pedagogiką. Jei neskaitote angliškai, o įdomu, galite tiesiog pasižvalgyti po nuotraukas.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...