2015-06-09

Kodėl man nepatinka Kakė Makė

        Knyga išskirtiniais paveikslėliais, kurie vaikus įtraukia ir kuriuose net po kelių mėnesių skaitymo įmanoma atrasti naujų detalių. Knyga, kuri, sako, padeda vaikus išmokyti tvarkos. Knyga, kuri jos autorei Linai Žutautei, atnešė tokią sėkmę, kad dabar auginant vaikus Kakės Makės nepastebėti sunku: knygų serijos, programėlės išmaniesiems įrenginiams, žaislai ir atributai su Kakės Makės atvaizdu arba net pati pagrindinė veikėja gimtadienio šventei. Ir aš tikrai džiaugiuosi, kad lietuviai sugebėjo sukurti tokį komerciškai sėkmingą personažą.

Iliustracija iš www.kakemake.lt

         Nieko negaliu pasakyti apie kitas Kakės Makės istorijas, bet man į rankas pateko pati pirmoji autorės knyga "Kakė Makė ir Netvarkos Nykštukas". Sūnui, turiu pripažiti, ji patinka: paveikslėlių vis neatsižiūri, mėgsta ir vaizdines užduotis, kurių kelios yra šioje knygelėje. Tačiau ją skaitant tenka nepamiršti, kuriuos sakinius praleisti ar kur pridėti kažką savo. Iki šiol negaliu suprasti, kaip tokią knygą galima išrinkti "Geriausia knyga mažiausiems skaitytojams", bet dar labiau piktina faktas, kad šios knygos leidybą parėmė Lietuvos Respublikos Kultūros rėmimo fondas.
          Aš tikrai nenoriu kad mano arba bet kurie kiti vaikai, į galvą dėtųsi tokį nevykusį tėčio paveikslą, kuris yra parodomas šioje istorijoje. Kai mama ir senelė mergaitę vadina "aukseliu" arba "saldainiuku", tėtis - "rūpestėliu". Kai vaikas ką nors, suaugusiųjų manymu, daro netinkamai, mama ir senelė bando mokyti arba gąsdina (!), o tėtis - arba nutyla, arba išskuba į parduotuvę pieno. Ar tikrai tai normalu? Ar apie tokius tėvus, kurie nuolat nusišalina nuo vaikų auklėjimo ir tik kraipo galvą, norite pasakoti savo sūnums ir dukroms? Aš tikrai ne! Visada skaitydama knygą, šias vietas praleidžiu arba sukuriu kažką savo. "Jūsų reikalas" - sakysite man. Taip, tikrai. Tiesiog tada dar kartą klausiu, kodėl ši knyga buvo išrinkta geriausia ir buvo remta iš mokesčių mokėtojų pinigų? Matydama savo sūnų, puikiai žinau, kad jis nieko nepraleidžia negirdomis. Taigi kokias vertybes tokia knyga ugdo jaunajai kartai? Pridėkime dar ir tai, kad mama irgi nevengia stereotipinių skirstymų į tai, kas dera mergaitėms: "mergaitės turi būti tvarkingos", "mergaitės šitaip nesielgia", o visa istorija yra paremta vaikų gąsdinimu nebūtu personažu. Be to, siužetinė linija, mano akimis, pabaigoje tarsi dideliu greičiu lekianti mašina trenkiasi į sieną: pabaigiama ne itin nuosekliai ir per greitai, o kai Kakei Makei priskiriamos užduotys, kurios padėtų jai susigrąžinti žaislus, akcentuojamos ne pastangos, noras ar išradingumas, o aklas rezultato siekimas. Yra ne vienas mokslinis tyrimas, kurio rezultatai rodo, kad vaikams akcenuoti rezultatą, o ne procesą ar pastangas yra žalinga. Galbūt kitose autorės knygose tokių dalykų nėra, bet po tiek daug neigiamų dalykų pirmojoje knygoje, į kitas nekrypsta nei rankos, nei akys. 
            Visu tuo norėjau tik dar kartą priminti, kad mažyliai tikrai viską dedasi į galvą, todėl labai svarbu atsirinkti, ką jiems sakome, ką jiems skaitome ir be abejo - kaip su jais elgiamės. Nebūkime patys tokie tėvai, kuriuos turi Kakė Makė.

7 komentarai:

 1. Palaikau. Tai nėra tobula knyga, tačiau daugelį knygų reikia "paredaguoti" pagal save, atsižvelgiant į savo šeimos vertybes.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Kiekvienas renkasi pagal save, aš manau, kad tikrai yra daug geresnių knygų. Tą mintį tiesiog ir norėjau perduoti kitiems. Smagu įvairiais kanalais sulaukti atsiliepimų iš mamų, kurios galvoja taip pat ir sako, kad iki šiol tiesiog nedrįso kam nors to pasakyt, nes knyga labai populiari ir mėgiama jų rate.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Aš pritariu. Manau ir pavadinimas verčia iš koto. Norime, kad vaikai mažiau tyčiotųsi. Kuriamos ilgalaikės "prieš patyčias" programos. O remiame kakę.. Darželiuose mergaitės per šventes ateina su kakės makės suknelėmis, ant kurių priekio šviečia etiketė. Verčia nerimauti, kai kolegės psichoterapeutės kalba, kad vaikai turi liguistą netvarkos nykštuko baimę. Spėkite, kas juos nuolat gąsdina. Manau, knyga kelias riziką tiems, kurie pasiduoda komercijai ir negalvoja apie ilgalaikį efektą.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Miela Neringa, ar galima būtų sužinoti jūsų pavardę? Rengiu magistro darbą apie vaikams skirtą literatūrą ir noriu pacituoti keletą jūsų įžvangų, bet žinodama tik vardą, negaliu tinkamai nurodyti citatų autorystės.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Vaida, parašykite man g.neringa@gmail.com

  AtsakytiPanaikinti
 6. atsimenu kai išėjo šita serija siuntėm dovanų giminėms į Airiją per skubiossiuntos.lt kurjerius, galvojom super dovaną dovanojam. o po to irgi pamatėm, kad tokie dvipusiai jausmai kyla apie tą kakę makę...

  AtsakytiPanaikinti

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...