2015-01-27

Naminiai dažai su natūraliais dažiklais

           Visokiausių naminių dažų receptų internete aibės. Tai tik parodo, kad fantazijai ribų nėra. Esu gaminusi anksčiau ir aprašiusi dažus iš natūralaus jogurto, kurie puikiai tinka piešiant pirštais. Labiausiai mane nustebinęs receptas - su kondensuotu pienu. Manau, paprasčiausi dažai būtų su miltais ir druska arba su soda. Tačiau to staiga neprisiminiau, kai su Kasparo parsinešėme namo įvairiausių dovanotų teptukų. Jis norėjo piešti čia ir dabar, namuose dažų nebuvo. Taigi aš prisiskaičiusi kažko anksčiau jam pagaminau keletą indelių dažų iš to, ką radau namuose.



Receptai: 

 Nr. 1. Vanduo, miltai, natūralios dažymo priemonės. Aš naudojau ciberžolę, mėlynių sultis ir kakavą (ją sugalvojau vėliau, tai nuotraukoje nesimato). Sumaišiau vandenį su miltais, tada pridėjau dažiklių. Tirštumą reguliuokite pagal save.

 Nr. 2. Tiesiog vanduo su dažikliais. Galite naudoti ir maistinius dažus arba tai, ką turite namuose. Mūsų atveju, vėlgi puikiai suveikė ciberžolė, mėlynių sultys ir kakava. Pavyksta kažkas panašaus į vandeninius dažus, smagu piešti jais ant specialaus vandeniniams dažams skirto popieriaus.


--------------------
SUMMARY IN ENGLISH:

       You can find a lot of home made paints on internet. For example check this link for two ingredients paints. I think it means that you can use your imagination to make your own. I used to make finger paints by mixing natural yogurt and food coloring. The most strange receipt for me is with condensate milk. I think the best home made paints are with flour and salt or with baking soda. But I forgot all these when Kasparas came home with his present - various brushes. He needed to use them just now and we had no paints at home. So I just improvised and made him two different paints.


No. 1. Water, flour and natural colorants. I used turmeric, juice of blueberries and cacao (you can see only turmeric and blueberries in the photo above, because I made cacao after taking pictures). Mix flour with water and than add colorants. You can make these paints as thick as you want.

No. 2. Just water and colorants. You can use food coloring, but I was using turmeric, juice of blueberries and cacao again. It seems like perfect watercolors and so interesting for my son to paint on watercolors paper.

2015-01-22

Fotoistorijos: o Lietuva, kiek čia visko daug!

        Kartais žmonės man sako, kad mūsų šeimai pasisekė, kad tenka pagyventi kažkur toli, dabar šiltoje Pietų Afrikoje. Sako, ir vaikui - milijonai galimybių! Neneigiu. Kiekviena patirtis neįkainojama, geras oras dažnai garantuoja ir gerą nuotaiką, platesnį užsiėmimų ratą, naudinga vaikams ir daugiakalbė aplinka. Tačiau, manau, kad didžioji dalis gerų dalykų atsiranda dėl to, kad tu esi naujoje aplinkoje, kurią instinktyviai norisi pažinti ir tyrinėti (visai kaip vaikams). Gimusiems ir augusiems Pietų Afrikoje ne kartą teko patarti, kur smagu apsilankyti ir ką gero galima pamatyti jų pačių mieste. Manau, ir gyvendami Lietuvoje kartais neįvertiname ir nepastebime, kiek visko daug turime čia.
          Štai kažkada pasakojau, kaip su Kasparu tyrinėjome didžiulį aštuonkojį prieš jį gamindami vakarienei. Ir tikrai Lietuvoje tokio neįsigysi. Tačiau panašių pamokų gali nesunkiai atrasti. Vienądien nuėję į šalia namų esantį prekybos centrą, nusipirkome gyvų vėžių. Kasparas negalėjo sulaukti, kol grįš namo ir galės juos apžiūrėti vėl suleistus į vandenį. Išvirto, išvalyto kiauto detales jie su tėčiu išdžiovino ir, sakė, ruošiasi suklijuoti.




***
       Net ir viduržiemį Lietuvoje radome Kasparui taip patinkančių drugelių: vienus parodoje Kaune, kitas iš kažkur atsirado senelių namuose. Kasparas čia jį rūpestingai apžiūrinėja dėžutėje su skylutėmis orui. Kiekvienas toks nutikimas - nesibaigiantys klausimai ir atsakymai.

         

***
          Aleksandros Kašubos šviesos instaliacija Nacionalinėje dailės galerijoje nenusileido Žaislų muziejui, apie kurį jau rašiau. Lietuvoje tiek daug nuolat visko vyksta! Kasparas smalsiai pasižvalgė ir po laikinąją dailininko Teodoro Kazimiero Valaičio parodą. Paraginau jį sugalvoti pavadinimus mažosioms Valaičio skulptūroms ir išsirinkti mėgstamiausius paveikslus. Mes Kasparą vedamės į parodas nuo kūdikystės. Dabar, kai jis itin judrus, vaikštinėjame kitokiu tempu nei vieni ir dažniau pagal schemą "dabar tu pasižiūrėk, paskui aš", bet nematau čia jokių bėdų.



***
             Tačiau net neabejoju, kad vertingiausi dalykai, kuriuos turime čia Lietuvoje - tai artimieji ir laisvė judėti. Šie du dalykai, manau, yra vieni didžiausių mokytojų vaikams. Štai sugalvoji, ir per keliolika minučių gali nukeliauti pašerti ančių Vilnelėje arba pasikviesti dėdę į svečius paskaityti knygų.



2015-01-20

Vėrimo žaidimai


       Žaislų parduotuvėse yra tikrai labai daug gražių vaikiškų vėrimo žaidimų, tačiau, manau, kad tai vienas tokių užsiėmimų, kurį labai paprastai galite paruošti patys. Kasparui verti tikrai patinka, dažnai pasiimu kažką panašaus į keliones, nes galima žaisti mašinoje, lėktuve ar laukiant kur nors oro uostuose. Jam esu pagaminusi molinių figūrėlių (beje, molis pagamintas namų sąlygomis, aprašysiu jį ateityje). Pirmiausiai jos buvo išmėgintos su batų raišteliu, bet už kelis litus radau spalvotų virvučių, kurias dabar naudojame.
        

       

             Kažką panašaus nesudėtingai galite pasigaminti ir iš pirktinės lipdymo masės. Aš pagaminau trikampių ir rutuliukų. Nepamirškite, kad skylutę, pro kurią tilptų virvutė, reikia padaryti dar prieš paliekant viską sukietėti. Nuspalvinti šias figūrėles flomasteriais sugalvojo Kasparas su tėčiu. Manau, galima palikti ir natūralios spalvos arba nudažyti kokiais nors kitokiais dažais. Tačiau panašiems vėrimo žaidimams galima pritaikyti daugybę kitų daiktų, esančių namuose. Štai kelios idėjos:

  • sukarpyti šiaudeliai;
  • tualetinio popieriaus ritinėliai - arba sukarpyti žiedeliais (tiks patiems mažiausiems), arba subadyti skylutėmis.
  • makaronai (penne, chifferotti, rotelle, o gal net cannelloni?). Dar tiktų ir žiedo formos sausi pusryčiai arba riestainiai.
  • įvairūs virtuvės įrankiai, kurie turi kabinimui skirtą skylutę (šaukštai, mentelės ir pan). Tiesiog pritaikykite virvutę.
  • įvairios jau turimos kaladėlės, kurias ant ko nors reikia sudėlioti (kažkas panašaus į tai). Mes turime tokias medines, skirtingo dydžio žuvytes. Taip pat naudojau ir spalvotas geometrinių formų kaladėles, kurios skirtos sudėti ant medinio traukinuko (panašus į šitą).
  • dar va naudojame ir tokį konstruktorių.



        Žodžiu, apsidairykite namuose, manau, tikrai ką nors atrasite!

2015-01-15

Kaip pasigaminti medinių kaladėlių

      Turbūt rasite savo šeimoje ar giminėje žmonių, kurie mėgsta ir moka įvairius ūkio darbus. Vienas tokių mūsų aplinkoje - mano tėtis. Ne kartą teko kviestis jį į pagalbą, kai sugalvodavau Kasparui pagaminti kokių nors žaislų. Pirmasis tokių buvo dar kūdikystėje - žaislų stovas, kurį tėtis sugalvojo padaryti iš senos kėdės kojų, pritvirtinęs tarp jų skersinį. Žaisliukus, tada dar tik gulinčiam mažyliui pritvirtindavau ant jo virvutėmis. Palaipsniui, tokių  - mano tėčio pagamintų - žaislų mūsų namuose tik daugėjo. Aš mielai jį kviečiuosi į pagalbą, nes pati neturiu pakankamai įrankių ir įgūdžių, kad pagaminčiau tai viena. Be to, man patinka, kad tokie naminiai žaislai suteikia laimės ir Kasparui, ir mano tėčiui. Jis tikrai laimingas galėdamas kažką jam pagaminti.
      Šįkart papasakosiu, kaip visi kartu už maždaug 50 euro centų pagaminome Kasparui medinių kaladėlių.


 Jums reikės:
  • medinio, obliuoto pagaliuko. Saviškį statybinių prekių parduotuvėje pirkau už maždaug pusantro lito. Taip pat tinka seni, nenaudojami virtuvės įrankiai arba pavyzdžiui, koks nors nereikalingas vėliavos kotas, kurį taip pat panaudojome mes.
  • rankinio pjūkliuko;
  • šlifavimo popieriaus - geriausia keleto, skirtingos tekstūros.




     Gamyba labai paprasta - tereikia supjaustyti į norimo dydžio kaladėles ir nušlifuoti, kad paviršius būtų lygus. Mūsų kaladėlės nėra idealiai tiesiu paviršiumi, todėl bokštas iš jų būna pakrypęs. Bet taip juk ne mažiau smagu! Jeigu norite, galite jas nudažyti, išpiešti, apklijuoti. Pasigaminti kaladėlių galima su raidėmis ar skaičiais - turėsite priemonių žaidimams ir pamokoms.



       Šiose nuotraukose Kasparas žaidžia su savo kaladėlėmis ir įvairiais smulkiais daiktais, kurių jam buvau atrinkus ir padavusi kartu. Tačiau ir jis pats sugalvoja būdų, kaip panaudoti kaladėles žaidimams - stato kelius, tiltus, bokštus ir t.t. Aš dar svajoju apie kaladėles iš įvairių medžio šakų ir pagaliukų. Tėtis prašė priminti šią idėją prieš kitą grybavimo sezoną. O gal jūs išbandysite anksčiau?



------------------------
SUMMARY IN ENGLISH
    My father made these wooden blocks for Kasparas. It is really cheap and easy way to make your own blocks for children to play. You can leave them natural or color them, put the letters or numbers on. We have some toys made by my dad and I love them. I do not have tools and enough skills to make them myself. Also I like that Kasparas is playing with something made by his grandfather. I guess my father is proud of it too.

To make these you will need:
  • wooden stick or old wooden kitchen tools go well too;
  • hand saw;
  • sanding paper.
    Then just cut your woods into peaces and sand the rough edges. You don't need to make them perfect, because it really doesn't matter. Just enjoy the process and I am sure your kids will enjoy playing. Kasparas finds a lot of ways to use them. You can see in the photos above him playing with new blocks and some small peaces I gave him.
   After next mushroom season I want to make nature blocks with father too.

2015-01-12

Užsiėmimų idėjos žiemai. Ideas for winter activities.

      Kol dar esame Lietuvoje, stengiuosi išnaudoti visas galimybes būti lauke ir kartu su vaiku tyrinėti sniegą. Dabar jau dvimetis Kasparas į jį reaguoja visai kitaip nei pernai. Net nežinau, ar tikrai prisimena, nes sako, kad taip, bet nuostaba su vis didėjančiais sniego kalnais taip pat tik didėjo.
      Rogės, slidės, pačiūžos, kiti slidinėjimo prietaisai, kalnai, sniego mūšiai, sniego seniai ar kitos skulptūros ir angelai, snaigių gaudymas - tai tradicinės žiemos pramogos lauke, kurios vaikams teikia galybę džiaugsmo. Tikrai verta tam atrasti laiko, suaugusieji, paprastai, mano akimis, ne mažiau džiaugiasi tokiais užsiėmimais. O aš noriu pasidalinti idėjomis, ką be šių tradicinių užsiėmimu su vaiku veikti snieguotą žiemą.
  • Jau rašiau, kad vis tyrinėjame muilo burbulus. Tai puiki pramoga mažiausiems, o vyresniems vaikams - galimybė daug naujo sužinoti ir suprasti. Išbandykite skirtingas temperatūras, skirtingo dydžio burbulus. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad tinkamiausia tam nevėjuota diena, kai temperatūra yra apie dešimt laipsnių šalčio. Ir pasirinkite tinkamas pirštines, kad nenušaltumėte rankų. 
  • Išsineškite į lauką smėlio žaislų, kibirėlių, kastuvų. Jeigu neturite ko nors panašaus - puikiai tiks dulkių semtuvėlis. Kasparas  (2m 4mėn) keletą dienų be jo net nėjo iš namų. Neabejoju, kad vaikai patys atras jo panaudojimo galimybes.


  • Minkštas, purus, kietas, slidus, traškantis, švarus, purvinas - tai būdvardžiai, kuriuos puiki galimybė išmokti ir pajusti būtent snieguotą žiemą. Į tokią pamoka galite išsiruošti ir su vienerių metų vaikais. Kasparas šiuos žodžius greitai išmoko naudoti pats.
  • Pėdsakai. Parodykite vaikui, kaip sniege lieka jūsų pėdsakai, palyginkite jų skirtumus, papasakokite apie priežastis. Be to, galite ieškoti ir kitų pėdsakų. Gal mokate rasti ar atpažinti gyvūnų pėdsakus miške? Būtinai parodykite tai vaikui. Tačiau net jei gyvenate mieste, neabejoju, kad rastumėte šunų arba paukščių pėdsakų. Arba - stebėkite kitų žmonių paliktus pėdsakus, pabandykite kartu su vaiku paspėlioti, ar tai vaiko, ar suaugusiojo žmogaus pėdsakai, galbūt atskirsite vyriškų arba moteriškų batų žymes. Štai mes, Vilniaus centre nesunkiai radome paukščių pėdsakų.

  • Leiskitės į varveklių arba užšalusių balų paiešką. Arba išsineškite į lauką butelį vandens, pamėginkite patys suformuoti kažką panašaus.
  • Parsineškite sniego namo ir stebėkite, kaip jis tirpsta.




  • Suraskite apsnigtų medžių ar krūmų ir sukelkite tikrą sniego audrą.

  • Pieškite ant sniego: namuose arba lauke. Neskaitantiems angliškai, pasufleruosiu, kad sniego dažus paprastai pagaminsite iš vandens ir kelių lašelių maistinių dažų. Panaudokite tam išspaudžiamus plastikinius butelius, purškiamus buteliukus, teptukus, pipetes ir t.t. Jeigu spalvos jums nebūtinos - galite piešti kojomis arba kokiu nors pagaliuku.

------------------------------------------      
SUMMARY IN ENGLISH

          I try to spend some time outside with my son, because we have a nice winter with a lot of snow. Everybody knows that it is really cool to go skiing on hills or with ice skates and sledges, to create a snow man, an angel or other sculptures, to have a snow fight and to catch the snowflakes. I have some other activities, you should definitely try with your kids:

  • Explore frozen bubbles;
  • Play with sand toys or even dust scoop;
  • Learn the meaning of these words: soft, fluffy, hard, slippery, crunchy, clean, dirty;
  • Make your own traces on the snow, compare the difference between them, go to find the traces of some animals or birds;
  • Go to find icicles or frozen swamps. Try to make them yourself with the bottle of water'
  • Bring some snow home to see how it melts;
  • Find trees or bushes with the snow and show you kids how to make a snow storm.
  • Paint on snow: either at home or outside. Try it with squeeze or spray bottles, brushes, pipettes etc. As well you can draw without colors, just with your feet or a stick. 

2015-01-06

Fotoistorijos: žiema, muilo burbulai ir Žaislų muziejus

      Šių metų šventės mums išsiskiria dar ir tuo, kad šalia šventinio skubėjimo atsiranda ir skubėjimas padaryti viską ir susitikti su visais, kol dar yra laiko iki kito skrydžio. Mums lieka dar keletas savaičių Lietuvoje, o tos, kurios praėjo, buvo kupinos įvykių ir žmonių. Po kiekvieno apsilankymo Lietuvoje matome, kad Kasparas (2m 4mėn) žengia kokį nors žingsnį į priekį: pradeda daugiau kalbėti, pasidaro savarankiškesnis, ilgiau užsiima ir žaidžia vienas, nori miegoti savo lovoje ir t.t. O gal tiesiog lengviau tai pamatyti čia?

      We are back in Lithuania for Christmas. So we have not also ordinary festival rush, but also a lot of plans what to do and who to meet during our stay here. We still have two weeks left. After we leave Lithuania, each time we see a big difference of our son: he stars talking more, becomes more independent, plays alone, wants to sleeps in his bed and etc. Maybe it is just easier to see it here.



       Pirmą kartą Kalėdinę eglutę puošėme kartu su sūnumi. Jis pats ėjo su tėčiu rinktis eglės, kurią paskui teko apkeisti, nes netilpo pro duris ir buvo gerokai per aukšta mūsų namams. Būdami Pietų Afrikoje, turėjome tik kartoninę.

        It is first time we are decorating a Christmas tree with our son. He went with his dad to buy one. And they had to change it, because the first one was to big for our home. It even didn't went through the door. When we were in South Africa we made a Cardboard Christmas tree.


***
      Žiemą būti Lietuvoje reiškia ir tai, kad gali tekti sniego. O mums jo teko pastarosiomis dienomis daug: mažiausiomis šeimos kojomis matuojant - iki kelių. Kasparas nuo pat ryto vis prašo su rogėmis į lauką.

    We have a lot of snow in Lithuania. Kasapras is asking to go outside after he wakes up. He is enjoying sliding with his sledge. 


  

      Išeidama į lauką, vis įsimetu į kišenę muilo burbulų. Taip, žiemą! Ar kada mėginote? Jei nėra stipraus vėjo, o temperatūra žemiau nulio, reikia išpūsti burbulus, o tuomet vieną sugauti ir laukti, kol šaltis juos išpieš gražiausiais raštais. Kai buvo du laipsniai šalčio, laukti reikėjo ilgai, kai daugiau nei dešimt - šaldavo greit, bet neilgai tekdavo pasigrožėti, nes sušalęs muilo burbulas suskildavo. Kasparui labai patiko! Apie vandenį ir skirtingas jo būsenas mes jau esame kalbėję.

     Also I am always taking some soap bubbles with me. Have you ever tried them in winter? You need to catch them in cold weather and to see how they transform in some beautiful tiny ice bubbles. You can read more about this activity here. Ice is not a new topic for my son.







***
        O kai nėra sniego, lyja ir pučia toks vėjas, kad Klaipėdos uoste neplaukioja laivai, puiki proga aplankyti Žaislų muziejų. Mes ten su Kasparu buvome pirmą kartą, bet manau, kad galima grįžti ir grįžti. Daugelį žaislų galima liesti ir išbandyti, todėl tai tampa puikiu, netradiciniu žaidimų kambariu. Pastebėjau, kad ne mažiau įdomu buvo daugeliui tėvų. Štai keletas akimirkų.

        One windy and rainy day we spent in Toy Museum in Vilnius. You can touch and play with most of the toys. It was also very interesting for all the parents I met. I think we will be back there more often.





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...