2014-11-28

Savaitės skaitiniai. 23.

Lietuviškai:



    Angliškai:

    2014-11-25

    Kaip skatinti vaiką piešti

     
    Kaip dažniausiai gaminu naminius dažus, jau esu rašiusi anksčiau. Trumpai - tai jogurtas ir maistiniai dažai.

            Jau esu užsiminusi, kad Kasparas nėra didelis piešimo entuziastas, bet stengiuosi jį tuo sudominti. Dabar jau kartais pats pasako, kad norėtų piešti ir pats renkasi priemones. Tuo labai džiaugiuosi. Jo piešimas netrunka valandas ir dar dažnai nori, kad kažkas pieštų kartu su juo, bet tikrai pastebiu, kad pradeda tuo mėgautis ir džiaugiasi rodydamas, ką nupiešė.

    Piešti galima ir lauke! Netgi dažnai paskui mažiau tvarkymo.

                Pagrindiniai patarimai, kuriuos esu įsidėmėjiusi aš - nekritikuoti vaiko piešimo, neprimesti jam savo požiūrio ir taisyklių. Savo savaitės skaitiniuose esu pasidalinusi psichologo Vyčio Valantino straipsniu apie ikimokyklinuko piešinius. Tikrai atsako į daugelį klausimų.
             Na, o tam, kad piešimas būtų įdomus, stengiuosi vis išbandyti įvairias priemones ir taktikas. Surašysiu, ką esame išbandę ir kas mums pasiteisino:
    • Stengiamės išbandyti įvairias piešimo priemones: pieštukus, flomasterius, vaškines ir pastelines kreideles, aliejinius ir kitokius dažus (tepamus, spaudžiamus, purškiamus ir t.t.), skirtingų dydžių ir formų teptukus, įvairius spalvotus klijus ir blizgučius, markerius, tušinukus ir t.t. Pastebėjau, kad kai buvo mažesnis, Kasparui lengviau buvo piešti su šiek tiek storesniais flomasteriais ir kreidelėmis. Taip pat jam pradžioje buvo įdomu matyti ryškius savo piešinius, todėl dažniau rinkdavosi flomasterius nei pieštukus, nes iki kokių turbūt pusantrų metų būdavo labai susikoncentravęs į pieštuko laikymą, todėl piešimo žymės pieštukais būdavo vos matomos.
    piešti su tokiais voleliais - tikras smagumas.

    • Piešimo paviršius turi būti didelis. Piešti mažuose blonknotuose ar lapeliuose galima kur nors restorane ar laukiant pas gydytoją, bet namuose, pastebėjau, kad jam kur kas įdomiau piešti ant didžiulių kartoninių dėžių, jų lakštų, popierinių maišelių, ilgų popieriaus ritinėlių, tapetų ritinėlių ir pan. O piešiant pirštų dažais (paprastai lengvai nuplaunami, štai aš dažnai darau juos pati pagal šį receptą) pasiryžau leisti vaikams išmėginti piešti ant baldų arba langų. Taip, tvarkymo po to netrūksta, bet smagumo tikrai daug, ypač jei tokių piešėjų ne vienas namuose. Beje, nepastebėjau, kad kartą dažais piešęs ant stalo, paskui visada norėtų piešti tik taip. Taip pat ateityje dar mums reikėtų išmėginti piešti ir ant įvairių akmenukų, medžių lapų ar kitų gamtoje randamų daiktų.
    Va, kai piešia ne vienas vaikas, tikrai galima nueiti į šalį. Tik va tuomet ir radau juos piešiančius ant baldų ir langų.

    • Pastebėjau, kad Kasparui nepatinka piešti atsisėdus prie stalo, ypač kai buvo mažesnis. Geriausia atsistojus prie nedidelio staliuko arba prigulus-prisėdus ant žemės. Dabar (2m 2mėn) atsisėda ir prie savo mažo staliuko, tačiau su mažesniais vaikais tikrai siūlyčiau taip neriboti jų judėjimo. Dar pabandykite ir kažką panašaus į molbertą (jei neturite tikro). Aš atradau, kad Kasparui labai patinka piešti ant dušo sienų priklijuotuoe lapuose. Tvarkytis po to tikrai nesunku, o smagumo vaikui daugiau.
    • Įtraukite į piešimo užsiėmimus ir įvairias liniuotes (apie tai jau esu rašiusi), drožtukus, trintukus, antspaudukus. Turėkite įvairių dėžučių ar pieštukinių, kuriuose būtų sudėtos priemonės. Kasparui patinka dėlioti pieštukus ar kreideles į dėžutes, pasiimti kažką, kai kur nors keliaujame. Taip pat įsitikinkite, kad vaikas, norėdamas piešti, pats galėtų pasiekti tam tikras priemones. Bent jau tas, kurios nėra labai teplios, kad vieną dieną nerastumėte dažų dėmių ar margų sienų, jeigu jums tai svarbu.
    • Stengiuosi visada branginti vaiko piešinius. Jeigu kažką nupiešia dieną, pasiūlau pasidėti ir vakare parodyti iš darbo grįžusiam tėčiui. Kartais aš pamirštu apie tuos piešinius, bet jis prisimena pats, o tada labai emocionaliai pasakoja ir rodo. Jeigu turite galimybę pakabinkite darbus matomoje vietoje. Aš dalį darbų kaupiu spintelėje, kartais susėdame jų apžiūrėti, aptarti. Siūlau pasisemti įkvėpimo čia, kaip vaikų darbus galima kaupti, eksponuoti ir išsaugoti.
    Čia kokio pusmečio senumo piešinys.

    • Kai tik atsiranda kokia nors proga, pasiūlau Kasparui nupiešti piešinį ar atviruką dovanų. Pavyzdžiui, tėvo dienai, draugų gimtadieniams arba linkėjimą močiutei, kuri toli. Tikiuosi, kad tai moko nematerialumo ir  vertinti žmogaus darbą.
    • Į piešimą stengiuosi pažvelgti ir kiek kitaip - tarkime, parodau, kad galima piešti kruopomis arba vandeniu. Arba piešimams naudojame magnetinę lentą, kuri Kasparui pastaruoju metu labai patinka. Labai pasiteisino mums ir piešimas kreida. Galima tai daryti lauke arba įsigyti specialią lentą. Aš esu pagaminusi ją iš seno stalčiaus. Reikės dar tai aprašyti :)
    • Piešimą paverskite žaidimu. Tą tikrai galima daryti ir su pačiais mažiausiais. Pamenu, pusantrų metų Kasparui labai patikdavo gauti kokią nors užduotį, pavyzdžiui "nupiešk mamą", "nupiešk paukštį" ir t.t. Tuomet aš po piešiniu užrašydavau, kas tai yra. Taip pat Kasparui patiko ir piešimas su paruoštukais, kai ant lapo būdavo įvairių figūrų, o iš jų galima nupiešti kažką naujo. Kurį laiką, jei tik imdavomės popieriaus ir pieštukų, nuolat prašydavo ir kito žaidimo - apibrėžti ant popieriaus jo rankas ar pėdas. Mėgindavo ir pats tai daryti su savo arba kitų galūnėmis. Taip pat galite mokytis apvedžioti ir daiktus. Kol kas ši užduotis Kasparui tikrai nelengva. Taip pat smagus žaidimas, kai keli žmonės piešia viename lape pasikeisdami: kiekvienas po žymę kurdami bendrą piešinį. Su mažaisiais galima spėlioti, kokios spalvos kreidele ar flomasteriu nupiešta ant popieriaus.
    Žaidimas, kurio esmė - atspėti, kokia kreidele nupiešta kiekviena žymė.

    • Pieškite kartu. Dažnai tenka skaityti ar girdėti tėvų skundus, kad vaikas neužsiima vienas. O kaip kitaip jis supras, kad tai smagu, jei jūs visada piešti paliksite jį vieną? Pradžioje piešiant yra tiek daug ką parodyti vaikui. Mėgaukitės tuo. Be to, pastebėjau, kad piešimas puikiai ramina prieš miegą.

    2014-11-21

    Savaitės skaitiniai. 22.

    Lietuviškai:




    Angliškai:

    2014-11-18

    Pamokos su žirklėmis be popieriaus

            Prieš kurį laiką pasakojau, kaip Kasparas (2m.) mokosi naudotis žirklėmis. O štai čia galite paskaityti, kokią didelę naudą vaikai gauna praktikuodamiesi kirpti. Ar kada susimąstėte, kad kerpant žirklėmis dirba tie patys rankos raumenys kaip ir rašant ar piešiant? Jau neminint, kad tokia veikla lavina smulkiąją motoriką, rankų - akies koordinaciją, koncentraciją ir susikaupimą. Aš įsitikinusi tokių pamokų nauda, todėl mokau Kasparą toliau. Šįkart aprašysiu keletą būdų, kurie padės lavinti mažus pirščiukus. Beje, visai be popieriaus. Kaip visada, viską išbandėme namuose, o dabar rekomenduoju jums.

    • Žirklės ir plastilinas. Būtent ši idėja, mane paskatino iš žirklių pamokų kuriam laikui išmesti popierių ir paieškoti kitų galimybių. Aš tiesiog suformavau keletą pailgų plastilino ritinėlių ir daviau dvejas žirkles (specialias vaikams ir paprastas mažas žirkles popieriui). Ką ir kaip daryti, leidau atradinėti pačiam. Tačiau vyresniems vaikams galima sužymėti kirpimo vietas. Beje, pagaliau neturiu priekaištų toms vaikiškoms žirklėms, nes plastiliną jos tikrai kerpa puikiai. Manau, kad šis užsiėmimas drąsiai gali būti pati pirmoji vaiko pažintis su žirklėmis. Bus ir įdomu ir saugu!

    Ir argi tai pamoka? Tai žaidimas!

    • Žirklės ir lipni juosta. Vyresniems vaikams galima įtaisyti ir specialų laikiklį su lipniomis juostomis. Aš kol kas tiesiog stengiuosi leisti Kasparui nukirpti lipnią juostą, kai naudojame ją kur nors savo žaidimuose namuose. Šiek tiek kitokia patirtis nei kerpant popierių, nes per lėtai suspaudžiant žirklių galus, lipni juosta prilimpa. Dar galima lipnios juostos gabalėlių priklijuoti prie stalo (vieną galą) ir leisti vaikui praktikuotis. Smagu būtų su kokiomis nors spalvotomis lipniomis juostomis, tokių kol kas nebandžiau.
    • Žirklės ir siūlas. Prikarpykite įvairaus ilgio, storio ir tekstūrų siūlų ir duokite vaikui žirkles. Kasparas (2m 2mėn) manęs prašo jam laikyti siūlą už abiejų galų, tuomet jis kerpa per vidurį. Vienam pačiam išlaikyti ir siūlą ir žirkles kol kas per sudėtinga.
    • Žirklės ir gamta. Vaikščiodami lauke prisirinkite įvairių lapų, gėlių, smilgų, plonų šakelių ir pan. Kasparui (2m 1mėn) šis užsiėmimas labai patiko! Ne viską perkirpti paprasta, be laikyti tikrai patogu, be to potyrių daug. Patiko jam labai karpyti žiedus, matyt, dėl to, kad labai gražiai jie perkirpti krenta.

    Vyresniems vaikams galima pasiūlyti sudėlioti kokį nors koliažą iš visų lapų ir gėlių.

    • Žirklės ir šiaudeliai. Štai šiaudeliai yra pakankamai tvirti, kad galėtų juos išlaikyti pats, tačiau ne per kieti, kad pats galėtų ir perkirpti. Visai smagus užsiėmimas. O kai daug prikarpysite - neišmeskite. Tai puiki priemonė kitoms veikloms - pasiūlykite vaikui palyginti jų ilgį, dėlioti nuo mažiausio iki didžiausio arba pagal spalvas. Taip pat likusius mažus šiaudelių gabaliukus galite panaudoti ir, pavyzdžiui, mokantis skaičiuoti, žaidžiant su pincetu arba pasiūlyti dėlioti juos į plastikinį butelį.

    -------------------------------


      SUMMARY IN ENGLISH

             In this post I was telling how Kasparas started using scissors. Here you can read why it is useful to do that with your toddler. The benefit is huge: it's a fine motor practice, a good way to learn hand - eye coordination and  concentration. So we extended our learning in some new ways. This time without paper as you can see in some photos above. Let me shortly tell you how:
     
    • Scissors and play dough. It could be a good way to start cutting with your toddler.
    • Scissors and tape.
    •  Scissors and yarn.
    • Scissors and some plants. This is the most intersting activity for my son. We are using some flowers, leaves and anything else what we find outside.
    • Scissors and cocktail straws.



             

    2014-11-15

    Savaitės skaitiniai. 21.

    Lietuviškai:

    Angliškai:


       
       

    2014-11-11

    Žnyplės ir pincetai

           Užsiėmimai, kai vaikui ką nors siūloma iš vienos vietos (ar indo) perdėti į kitą, manau, yra smulkiosios motorikos lavinimo klasika. Galima sugalvoti galybę tokių veiklų nuo pat kūdikystės. Paaugus vaikui užduočių ratas tik plečiasi. Aš vis irgi stengiuosi atrasti kažką naujo, kas lavintų naujus gebėjimus. Štai jau kokį pusmetį buvau nupirkusi žnyples cukrui, tačiau Kasparo jos nedomino. Siūliau žaisti jomis ir vis skirtingais daiktais, rodžiau pati, kaip reikia tuos daiktus sugriebti, daviau bandyti jam, palikdavau matomoje ir pasiekiamoje vietoje, padėdavau jas, pavyzdžiui, jam žaidžiant savo virtuvėleje ir pan. - susidomėjimas buvo minimalus. Tačiau vieną dieną pats susirado tas žnyples ir ėmė kilnoti smulkius daiktus!

    Pats sugalvojęs ėmė ir sudėjo daiktus pincetu į štai tokią skulptūrą.

            IDĖJA. Maži ir dideli pincetai, sušių lazdelės, įvairios žnyplės iš virtuvės - cukrui, salotoms, makaronams, kepimui ir t.t. gali tapti puikia priemone mažųjų smulkiajai motorikai lavinti. Patys smulkiausi įrankiai arba lazdelės tiks bus nemenkas iššūkis vyresniems vaikams, o didesni įrankiai - patiems mažiausiems. Neabejoju, kad daiktų tokiems žaidimams rasite aplink namuose. Nuo amžiaus priklausys ir siūlomos užduotys, jas būtų galima suskirstyti į keletą tipų:
    • daiktus pincetu perdėti iš vienos vietos į kitą - taip, kaip nuotraukose daro Kasparas. Instrukcijų jokių nepateikiu, manau, rasite kažką tinkamo po ranka. Jis dėliojo spalvotus magnetukus ir mažus plastikinius dinozaurus.
    • daiktus pincetu išrūšiuoti, pavyzdžiui, pagal dydį, formą ar spalvas.
    • surasti tam tikrus daiktus ir išrinkti pincetu juos iš kitų. Puikus pavyzdys čia.
    • atlikti konkrečią užduotį: sudėlioti tam tikras sekas, dekoruoti žaislinę kalėdinę eglutę, išlukštenti kukurūzų burbuolę, pastatyti bokštą ir t.t.
     
    Žaidėm be jokių užduočių, tiesiog ėmė, kilnojo, dėliojo. Ateičiai pabandysiu kažko sugalvot.

            Dar vienas dalykas, kuris mane žavi žaidžiant tokius žaidimus yra tai, kad vaikas mokosi, kaip reaguoti į nesėkmę. O jūs, tėvai, mokotės, kaip reaguoti į jo emocijas patyrus tą nesėkmę. Aš sau turiu keletą tylių pastabų ir dabar laukiu mūsų naujų pamokų ir žaidimų, kad galėčiau pasitaisyti.

    2014-11-07

    Savaitės skaitiniai. 20.

    Lietuviškai:


    Angliškai:

    2014-11-04

    Nebaigtiniai žaislai ir dabartinių žaislų TOP3


               Jeigu skaitydami šį tinklaraštį pagalvojote, kad mūsų namuose nėra jokių pirktinių žaislų - klystate. Jau esu rašiusi, jog su vyru stengiamės, kad žaislai būtų perkami retai ir apgalvotai. Su žaislais lengvai galima nejausti ribų, nes tai tikrai lengvas būdas nudžiuginti vaiką. O kuris tėvas nesidžiaugs, kai džiaugiasi vaikas? Tačiau esu įsitikinusi, kad jam tikrai naudingiau žaidimams kūrybingai panaudoti tai, kas jau yra namuose arba kažką naujo pasigaminti kartu. Todėl mėgstu, kad žaislai būtų taip vadinamos nebaigtinės paskirties (ang. open ended toys). Tai tokie žaislai, kurie skatina vaikų kūrybiškumą, nes gali būti panaudojami įvairiausiose situacijoje ir žaidimuose. Be to, tokie žaislai patys savaime yra tiesiog daiktai (nepypsi, necypsi, nejuda patys ir pan), o kad jie taptų įdomūs, vaikai su jais turi kažką daryti patys. Tokių žaislų vaikai paprastai greitai neišauga, jie būna tinkami tiek mažyliams, tiek vyresniems. Man atrodo, kad tokie žaislai atitinka vaikų prigimtį, nes jie juk nuo pat mažų dienų visame kame įžvelgia smagumą ir šimtus panaudojimo galimybių!
                 Nusprendžiau surašyti dvimečio Kasparo mėgstamiausius žaislus, kurie dažnai ir įvairiai naudojami pastaraisiais mėnesiais.

    • "Lego Duplo" kaladėlės. Savų, tiesą sakant, turime tik vieną komplektą. Tačiau turime iš ko pasiskolinti didelę dėžę kaladėlių. Kasparui daugiau džiaugsmo nei pykčio lego konstruktorius pradėjo teikti ties antruoju gimtadieniu. Dabartiniu metu labiausiai mėgsta dėlioti aukščiausius bokštus pasaulyje arba ką nors ant savo pagrindo su ratukais. Galimybės neišsenkamos, be to, svarbu ir tai, kad šis užsiėmimas patinka ir tėvams.
       
    Pradžioje labai pykdavo, kai statant aukštus bokštus viskas sugriūdavo, tačiau po daugybės paguodimų "tiesiog sudėk iš naujo" dabar jau neblogai reaguoja ir stato toliau.

    • Medinė automobilių kaskada. Ją gavo dovanų per savo antrąjį gimtadienį, vadinasi, jau antras mėnuo kaip susidomėjimas nedingsta. Priešingai! Atranda vis daugiau jos panaudojimo būdų ir randa įvairiausių daiktų, kurie ten telpa, pririkiuoja, o paskui kviečia pažiūrėti. Beje, kažką panašaus galima nesunkiai pasigaminti patiems. Bet, kaip minėjau, mūsiškė tikrai labai eksplotuojama, tai džiaugiuosi, kad ji medinė ir patvari.

    Štai koks radinys buvo kartą ant grindų!


    Naudoja šį žaislą ir tiesiog pagal paskirtį, tačiau norėjau parodyti, kokie kiti tokios kaskados panaudojimo būdai.

    • Magnetinė piešimo lenta. Čia, kur gyvenam, randu jų už maždaug 5lt. Taip, jos lūžta, susidėvi ir pan. Bet smagumo daug. Labai praverčia kelionėse automobiliu. Kasparas mėgsta sugalvoti, ką turi piešti kiti, pats nuvalo arba prideda savo pagražinimų. Ir tai tikrai gali būti smagu, nebent jūsiškis vaikas užsiciklins su prašymais piešti: regbio kamuolį, futbolo kamuolį, krepšinio kamuolį, teniso kamuoliuką ir vėl iš naujo viską daug kartų! 
    Šios magnetinės lentos puikiai praverčia ir ko nors mokantis. Viena yra juodai balta, kita - padalinta i keturias zonas skirtingų spalvų,

                  Ar galėtumėte sudaryti savo dabartinių žaislų TOP3? Lauksiu komentarų čia arba Facebook.

    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...