2014-10-31

Savaitės skaitiniai. 19.

Lietuviškai:


Angliškai:

2014-10-27

Vaikai virtuvėje

        Mažas vaikas virtuvėje gali būti puiki pagalba. Mano patirtis rodo, kad tiesiog slampinėjantis vaikas po virtuvę, kai jūs kažką gaminate, yra daug sunkiau sukontroliuojamas nei vaikas su peiliais ir karštais puodais. Kadangi su Kasparu (2m.1mėn) būnu namuose, gaminti taip pat tenka kartu. Jau nepasakysiu, kokio tiksliai amžiaus jis ėmė daryti tam tikrus darbus, nes jo sukinėjimas aplink ir pagalba tapo įprastu reiškiniu mūsų virtuvėje. Pradžia buvo paprasta - būdamas kūdikis čiupinėjo šaukštus, puodus ir kitus įrankius. Virtuvėje jam pasiekiamoje vietoje buvau sudėjus keletą įrankių ir puodų su dangčiais. Dabar, kai Kasparas - jau pakankamai savarankiškas dvimetis, man smagu jam pasiūlyti darbų, kurie reikalauja naujų įgūdžių. Štai sąrašas to, ką jam patinka veikti virtuvėje:

  • sudaužti žalius kiaušinius. Kiaušinienė yra mėgstamas šeimos patiekalas, todėl Kasparui tai tenka daryti gana dažnai. Tiesa, kol kas jis tik trinkteli kiaušiniu per indo kraštą, visa kitą dalį darome mes. Kiaušiniai labai įdomūs patapo nuo Velykų, kai jam buvo maždaug pusantrų. Taip pat dažnai pasiprašo sumuštus kiaušinius paplakti.
  • pjaustyti virtus kiaušinius specialia pjaustykle. Vargas su jomis, šiuo metu turime jau trečią. Labai nepatvarios, vis sakau sau, kad nebepirksiu, bet Kasparui labai patinka! Kiaušinius nulupu aš, visa kita padaro jis. Labai norėčiau kokio nors patvaresnio ir universalesnio pjaustymo įrankio, panašaus į šitą. Čia, kur gyvenam, neužmačiau.
Deja, šitos pjaustyklės mums atlaiko tik porą kiaušinių pjaustymo pamokų.
  • plauti vaisius ir daržoves. Prie kriauklės pastatome kėdę, tada labai patogiai viską pasiekia.
  • padėti spaudžiant sultis. Be vaisių ir daržovių plovimo, paduoda man, kad supjaustyčiau, o jau supjaustytus gabaliukus sudeda į indą, taip pat labai patinka dėti gabaliukus į sulčiaspaudę.

Kad ir labai užsiėmęs būtų, visada atbėga į pagalbą išgirdęs sulčiaspaudę.
  • patinka jam ką nors įpilti iš vieno indo į kitą. Pavyzdžiui, duodu iš matavimo indo į didelį indą perpilti miltus ar cukrų.
  • berti druskos ar pipirų iš malūnėlio. Duodu, kol kas mažai kas iš jo pasukiojimų įbyra, bet  smagu, kad pratinasi.
  • maišyti kažką puoduose ar keptuvėse mediniais šaukštais. Scenarijus tas pats - prie viryklės pastatau kėdę. Paskutinį kartą, kai viriau rizoto, jis maišė visą laiką! O tai reiškia, maždaug pusvalandį. Į šį darbą neskubėjau jo įtraukti, bet susidomėjimas buvo didelis. Vis pabrėžiu, kad turi būti labai atsargus, nes aplink karšta. Vieną kartą smalsūs pirštai palietė keptuvės kraštą, daugiau traumų nebuvo.
  • įjungti arba reguliuoti viryklę bei kitus virtuvinius prietaisus. Nori pats laikyti tokius daiktus kaip mikseris arba pieno plakiklis.
  • Tarkuoti. Šitai tikrai mėgsta daryti, tarkuoja daržoves, geriausiai sekasi cukinijas, taip pat sūrį arba citrusinių vaisių žievelę.

Tarkuojant žievelę, man vis reikia priminti, kad citriną pasuktų - kitaip tarkuotų nesustodamas vieną pusę.
  • virtas daržoves arba minkštus vaisius, pvz. bananus pjaustyti stalo peiliu. Tada galiu ramiai daryti kažką kitą. Mano akimis, tikram peiliui dar jam trūksta susikaupimo arba turėčiau nuolat stovėti šalia. Turiu nusipirkus pjaustyklę obuoliams, bet vaiko jėgų jai nepakanka, nors bandžiau skirtingus obuolius ir mėginau palengvinti juos perpjaudama pusiau, bet dar kol kas nepavyksta. Labai norėčiau įsigyti tokį peilį arba pjaustyklę daržovių spagečiams. Manau, būtų neįtikėtinai smagu turėti ir tokią obuolių pjaustyklę. Tačiau kol kas šių daiktų neradau už priimtina kainą. 
  • džiovina salotas su specialia džiovykle. Neleidžia šito darbo daryti kitiems, kai tik pamato. Ir šiaip jam buvo įdomus daiktas žaidimams nuo pat mobilios kūdikystės pradžios.
  • Kočėlas! Naudojau gal tik kartą, bet tikrai didžiąją dalį laiko kočiojau ne aš. Beje, kol dar buvo per mažas peiliams ir puodų maišymams, jis kočiodavo plastiliną, kol aš kažką gamindavau.
  • žino kur padėti tam tikri dažnai naudojami daiktai ir produktai. Pavyzdžiui, visuomet iš spintelės atneša ghi sviesto, kuriuo būtinai tik pats skanina košes.
Tokius blynus valgo noriau nei įprastus.
  •  Štai blynų kepimo procese Kasparas taip pat mėgsta dalyvauti, kai kepame kažką panašaus į tai, kas nuotraukoje, dar ir pasiūlo, kokios formos blyną pagaminti. O ir šiaip, dabar turime didelę virtuvę, su didelėmis spintelėmis, ant kurių, jei nieko nedaro pats, mėgsta tiesiog sėdėti, stebėti ir komentuoti, ką darome mes.

2014-10-24

Savaitės skaitiniai. 18.

Lietuviškai:


Angliškai:

2014-10-21

Žaidimas su pieno buteliu

         Atsimenu, kad mano brolis, būdamas vaikas, vis tempdavosi namo kur nors lauke rastus keistus daiktus. O aš, kaip vyresnė sesė, į tai keistai žiūrėjau. Dabar, pati augindama sūnų, jaučiuosi panaši į savo brolį vaikystėje - mano akys nuolatos krypsta prie išmetamų ar jau išmestų daiktų, norisi kokias nors pakuotes ar nereikalingus daiktus pasilikti, nes galvoje vis gimsta sumanymai, ką su visu tuo būtų galima pagaminti mūsų su Kasparo žaidimams. Ankstesnius mano įrašus apie žaislus iš atliekų, galite rasti prie skilties "neišmesk". Šiandien aprašysiu, kaip greitai ir smagiai galima pagaminti žaidimą iš plastikinio pieno butelio.

Mažiems vaikams labiau tinka mažesni buteliai, tačiau galite mėginti ir didesnį.
         Idėją buvau mačiusi kažkur internete, tačiau nuorodos neišsisaugojau, tačiau tai tikrai seniai sugalvotas užsiėmimas, išmėgintas ne vienų tėvų. Pagaminti labai paprasta! Reikės tuščio plastikinio butelio su rankenėle (dažniausiai tokiuose būna pienas, bet mūsų parduotuvėse galima rasti ir kefyro ar sulčių), žirklių ir lipnios juostos. Aš naudojau nedidelį, vieno litro butelį nuo pieno. Nukirpus jo kraštą, kad nebūtų pavojinga rekomenduojama apklijuoti lipnia juosta. Mano butelio kraštas, tiesą sakant, aštrus nebuvo, išmėginkite savo prieš duodami vaikui. Štai panaudojimo galimybės:
  • paimti į butelį telpantį kamuoliuką ir mėtyti jį į viršų vis pagaunant. Kasparas (2m 1mėn) mėgina tai daryti pats, tačiau kamuoliuko aukštai neišmeta, jis praktiškai visada lieka viduje.
  • laikyti kamuoliuką inde, tada staigiai patraukti gaudyklę, kad kamuoliukas kristų žemyn - tuomet vėl bandyti jį pagauti, kad nenukristų ant žemės. Kasparui patinka stebėti, kai taip darau aš.
  • keli žaidėjai, kiekvienas su savo gaudykle, kamuoliuką gali mesti sugauti kitiems; Tai turėtų būti įdomu vyresniems vaikams, nes reikia ir staigios reakcijos, ir vikrumo.
  • galima kamuoliuką, balioną ar bumbulą iš siūlų pririšti prie butelio ir tuomet jis niekada nenukris ant žemės bandant jį sugauti. Labiau tinkama mažesniems žaidėjams.
  • Kasparas sugalvojo ir kitą būdą - padeda kamuoliuką ant stalo, jis pradeda riedėti, tada savo gaudykle jį mėgina sugauti, kad nenukristų. Tada butelį vėl atkelia ir leidžia kamuoliukui riedėti toliau. Jam labai patiko šis variantas!
  • galima panaudoti ir kokių nors smulkių daiktų arba vandens pernešimui iš vieno indo į kitą. Kasparui panašios užduotys buvo įdomios nuo kokių pusantrų metų, tačiau smagiai atlikinėja jas ir dabar. Puikus būdas koordinacijai ir susikaupimui lavinti.
 

2014-10-17

Savaitės skaitiniai.17.

Lietuviškai:




Angliškai:

2014-10-14

Žirklės: pradžia

        Jau galiu sakyti, kad Kasparas (2m. ir 1mėn) moka naudotis žirklėmis. Jos jam įdomios buvo nuo pat to laiko, kai pamatė pirmą kartą mane karpančią kažką mūsų žaidimams. Vis duodavau apžiūrėti, jokių nelaimingų atsitikimų nebuvo. Pieš gerus pusę metų nupirkau specialias vaikiškas žirkles ir vis leidau mėginti kirpti. Ne itin sėkmingai, beje. Bet ar jūs patys kada nors bandėte su jomis kirpti?? Siaubas, tikrai nieko nepavyksta. Todėl Kasparo žirklių kolekcijoje atsirado paprastos, mažos popieriaus žirklės bukais galais. Ir dabar kirpti jam pavyksta! Reikia pripažinti, kad ir vaikas šiek tiek ūgtelėjo, ir atradau paslaptį - reikia duoti karpymams šiek tiek storesnį popierių.

Baltosios žirklės čia tik pozuoja, dabar jos nenaudojamos.
        IDĖJA NR.1. Patiems mažiausiems tikrai nereikia jokių specialių užduočių, kurių pilna internete. Kasparui aš tiesiog duodu lapą popieriaus, tiesa, turime tokių visai gražių ir, kaip minėjau, storesnių. Dažniausiai jis prikarpo smulkių gabalėlių, nebando perkirpti popieriaus išilgai arba iškirpti kokių nors formų. Šis užsiėmimas mums labai pravertė paskutinėje kelionėje automobiliu, kai vaikas imdavo nuobodžiauti. Tikrai siūlau išmėginti, jeigu kaip ir aš nemanote, kad tai pavojinga.

Puiki veikla nusiraminimui prieš pietų miegą.

              IDĖJA NR. 2. Labai patinka Kasparui ir kitas mūsų praktikuojamas užsiėmimas, kurį taip pat gerai išplėtojome praėjusioje šeimos kelionėje. Žaidimo esmė - vaikas pasako, ką jam iškirpti, o geriau įgudusi tėčio, mamos ar kokia kita ranka tą norą įgyvendina. Tiesiog kirpkite iš akies. Lėktuvai, laivai, drugeliai, trikampiai ir kitos formos išeina puikūs. Tada su iškirptais daiktais galima žaisti, kol jie suplėšomi arba suplyšta patys. Kelionėje smagu, tiesa, lieka šiukšlių automobilyje. 
           O dar aš griebiuosi žirklių, kai Kasparas įsigeidžia kokio nors daikto, kurį turi kitas vaikas arba, kurį mato parduodamą. Pasiūlau jam išpirkti iš popieriaus. Veikia puikiai! Aišku, jei žirklės po ranka, nes patys mažiausi gali sunkiai sulaukti, kol grįšite namo.
             Artimiausiu metu dar planuoju žirkles panaudoti ir žaidžiant plastilinu. Manau, Kasparui patiks, o ir toliau lavins savo įgūdžius.

2014-10-10

Savaitės skaitiniai. 16.

Lietuviškai:


Angliškai:

2014-10-06

Liniuotės

        Mintyse vis rezgu įrašą apie piešimą su vaikais, noriu papasakoti, ką mes naudojame, kas patinka Kasparui. Mano galva, jis nėra piešimo entuziastas. Galbūt tiesiog dar ne dabar. Tačiau piešimo nauda vaikams aš neabejoju: apie tai lietuviškai skaitykite čia, angliškai mokantys papildomų įžvalgų dar gali rasti čia.
           Norėdama paskatinti sūnų piešti, stengiuosi naudoti įvairių piešimo priemonių. Viena iš jų - liniuotės. Štai kaip vieną popietę, prieš pietų miegą, susėdę braižėme linijas ir apskritimus.


Lengviausia brėžti linijas Kasparui sekasi su flomasteriais, bet vienu metu ant stalo buvo ir kreidelių, ir pieštukų.

         IDĖJA. Piešimo užsiėmimams vaikui parūpinti įvairių liniuočių: viena gali būti paprasta, bet bent vieną siūlau įsigyti trafaretinę. 
           KAIP MUMS SEKĖSI IR AMŽIUS. Kasparui piešimas, naudojantis liniuotėmis, įdomus tapo po antrojo gimtadienio. Tačiau, manau, galima pasiūlyti ir anksčiau. Aš išmėginau kažkada prieš keletą mėnesių, tačiau tada pats piešti net nemėgino, prašė, kad tai daryčiau aš. O štai dabar jau pats mėgina ir tiesias linijas ir apskritimus. Kartais dar prašo, kad aš palaikyčiau liniuotę, raginu, kad viską kontroliuotų pats. Geriausiai jam sekasi su flomasteriais, nes pieštukų ar kreidelių žymės lieka neryškios, kadangi didžioji rankų jėga būna sukoncentruota į liniuotės laikymą.


Galbūt reikės paieškoti ir kitokių formų liniuočių, puikus būdas mokytis geometrijos.

        Nors tikrai nesunku atskirti, kurie apskritimai piešti mano, kurie Kasparo, aš neraginu ir nemokinu jo, kaip kažką reikėtų daryti taisyklingai. Jis tiesiog mato, kaip piešiu aš, tada bando pats. Labai džiaugsmingai visada apžiūri, kaip jam pavyko. Džiaugiasi tiek linijomis, tiek apskritimais. O man smagu, kad jam smagu.
            Jeigu domitės piešimu su mažaisiais, paskaitykite mano įrašą apie naminius dažus, sužinokite, kaip galima piešti kruopomis arba vandeniu, taip pat jau rašiau, kaip piešimas man padeda mokyti geometrijos.



2014-10-03

Savaitės skaitiniai. 15.

       Vienas mano ištikimiausių "Savaitės skaitinių" skaitytojas yra mano vyras. Gavau pastabų dėl praėjusios savaitės sąrašo, kad būta neįdomių temų. Ačiū, Simonai. Į kritiką verta atkreipti dėmesį, todėl visada laukiu ir jūsų pastabų ar diskusijų aptariamomis temomis čia arba mano Facebook puslapyje. Taip man būtų lengviau atsirinkti, kurias rašinių nuorodas įdėti. Šios savaitės skaitiniai:


Lietuviškai:


Angliškai:


2014-10-01

Rudens užsiėmimai

      Pas mus dabar pavasaris, kuris kaip geriausia lietuviška vasara. Tačiau dauguma mano skaitytojų yra būtent iš Lietuvos, todėl nusprendžiau pasidalinti nuorodomis ir idėjomis, ką su vaikais veikti rudenį. Aš iš savo vaikystės atsimenu Rudenėlio šventes mokykloje, kai reikėdavo kažką įdomaus pagaminti iš daržovių. Taip pat pamenu, kaip knygose džiovindavau lapus. Smagu būdavo paskui ką nors netikėtai atrasti. Dabar, kai pati turiu vaikų, manau, kad ruduo - puikus metas pramogoms su vaikais. Štai kokį veiklų sąrašą sudariau aš:

Pirmosios Kasparo pamokos apie dydžius buvo būtent su lapais.

  • Ši nuotrauka ištikimiems skaitytojams turėtų būti matyta. Ji iš vieno mano pirmųjų įrašų. Tuomet Lietuvoje buvo pavasaris, o čia, kitoje žemės pusėje - ruduo. Su Kasparu rinkome lapus, lyginome ir dėjome į maišelį. Puikus užsiėmimas, tikrai tinkantis patiems mažiausiems. Daugiau skaitykite čia.
  • Taip pat su Kasparu iš lapų esame gaminę medį. Jis tinka tiek kaip pramoga, tiek kaip mokymosi priemonė. Procesą jau esu aprašiusi. Manau, dabar pats geriausias metas išmėginti. Galima ir kam nors tiesiog padovanoti.
  • Aš norėčiau su Kasparu pažaisti lapų atpažinimo žaidimą. Procesas ir nemokamos kortelės spausdinimui yra angliškai aprašytos čia. Tiesa, mažiausiems tikrai neduokite jų visų - reikėtų atsirinkti keltą, skirtingų, esančių kur nors netoliese namų.
  • Iš lapų galima padaryti šešėlių teatrą. Čia, jie klijuojami ant kažkokio limpančio popieriaus, bet, manau, ne blogiau pavyktų tiesiog juos po vieną kur nors pririšus. Žaidimai su šviesa, tamsa ir šešėliais, manau, patinka didžiajai daliai vaikų.
  • Įvairių darbelių su lapais yra gausybė. Štai mano favoritai: gražuoliai gyvūnai iš lapų, išsiuvinėti lapai, taip pat virstantys gyvūnais, kaukės ir karūnos, piešimas su lapais, piešimas ant lapų, želatinos antspaudai iš lapų.
  • Dar būtinai norisi pasidalinti atradimais, kad lapus galima išsaugoti ateičiai ne tik džiovinant tarp knygų puslapių. Štai galima juos mirkyti vaško vonelėse arba pagaminti specialų konservavimo skystį iš vandens ir glicerino.
  • Galima sugalvoti iš smagių žaidimų lauke - grėbkite lapus (su Kasparu tai išmėginta, jam labai patinka), mėtykitės jais su vaikais,  čeženkite kojomis, žaiskite gaudynių lapuotame parke. Ne vieną suaugusįjį pralinksmintų tokie žaidimai, turbūt išskyrus tuos žmones, kurie tuos lapus kasdien šluoja į krūvą.
  • Be to, nepamirškite, kad ruduo - balų metas. Nepažįstu vaiko, kuris atsisakytų po jas pabraidyti. Eikite į lauką ir per lietų - svarbiausia, tik tinkamai apsirengti.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...