2014-09-29

Virtuvėlė per 5min

       Iš tikrųjų, prisipažinsiu, kad laiko aš nematavau. Gal penkios, gal keturios, o gal septynios minutės? Tiesiog tikrai labai greitai su Kasparu (2m.) sukonstravome jam vyryklę ir dar vieną spintelę šalia iš kartoninių dėžių. Ir mūsiškė tikrai nėra tokia, kurios nuotrauką pamačius internetuose, norėtųsi išsisaugoti ateičiai kaip pavyzdį. Tačiau Kasparui pradėjus žaisti su plastmasiniais vaisiais ir indeliais, sugalvojau, kad reikia kažką tučtuojau sukonstruoti, nes jam įdomu dabar, o ne po valandos ar daugiau preciziško kirpimo ir klijavimo. Tiesiog apėjome namus, susirinkau, ko gali prireikti. Ir štai!


Virtuvėle įkūrėme pavėsyje, nes tądien saulės norėjosi vengti.
      
             Šiuo savo įrašu noru praginti tėvus imtis panašių kūrybinių projektų kartu su vaikais, paleisti mintį, jog "viskas turi tobula" arba "nemoku, nepavyks". Nelaukite ir pačios tinkamiausios dėžės, kuri gali atsirasti po metų arba niekada. Neabejoju, jūsų vaikui tikrai patiks, be to, tik pagalvokite, ko taip kartu išmoksite.

            MUMS PRIREIKĖ:
  • dviejų dėžių, 
  • klijų,
  • spalvoto popieriaus apskritimų ir flomasterių kaitlentei nupiešti, 
  • burbulinio popieriaus gabalėlio vietoje įjungimo mygtukų, 
  • žirklių, orkaitės durelėms iškirpti. 
  • taip pat įvarių indelių, virtuvinių įrankių, mažo rankšluostuko, kartoninės kiaušinių dėžutės, plastikinių žaislinių daržovių, įvairių šakelių ir žiedų iš sodo.
           
Gyvūnai pasiuošę pietums!

            KAIP MUMS SEKĖSI. Kasparas (2m.) jau kurį laiką įsitraukia į žaidimus, kuriuose puikiai atskleidžia savo fantaziją. Man tai taip patinka, negaliu atitraukti akių! Bet juk tokie ir yra vaikai, svajokliai ir fantazuotojai. Reikia priprasti, kad tai bus dar vienas mūsų kasdienybės atspalvis. Na, o savo valgytojams - pliušiniui mėškučiui ir katinui - Kasparas virė sriubos ir košės. Ir pagal naujausias kulinarijos tendencijas, naudojo gausybę rožių žiedlapių.

2014-09-26

Savaitės skaitiniai. 14.

 Lietuviškai:  Angliškai:

2014-09-23

Spynos

         IDĖJA. Vaikui duoti viena ar kelias spynas su raktais ir leisti praktikuotis. Mes šiuo metu turime vieną spyną, kuri sugeba sutelkti Kasparo (2m.) dėmesį. Vėliau, galbūt prisiruošiu išbandyti ir kelias spynas. Vaikui pačiam reikėtų atrinkti, kuris raktas, kuriai spynai tinka. Kaip tai pateikti, galite pažiūrėti čia.

Vaikai vis nesiliauna stebinti, kaip patys aplink save sugeba rasti veiklos.

           KAIP MUMS SEKĖSI. Spynas kaip puikų užsiėmimą buvau kažkada nužiūrėjus internete, bet Kasparas (2m.) visa tai pats atrado. Jis pasiėmė tėčio sporto klubo raktus ir spyną (Pietų Afrikoje visi nešiojasi savo spyneles daiktų spintelėms sporto klube), pradžioje pabandė pats, vėliau prašė, kad parodyčiau aš. Tada prašydavo, kad aš laikyčiau spyną rankose ir jam būtų paprasčiau įtaikyti raktą, o štai dabar jau pats vienas susitvarko: atrakina spyną, ją vėl užrakina suspausdamas mechanizmą ir vėl procesą kartoja iš naujo. Manau, visai smagus užsiėmimas būtų keliaujant automobiliu. Reikės išmėginti už savaitės, kai keliausime po gražiąją Mpumalangą
         IDĖJA ATEIČIAI. Jeigu turite vyresnių vaikų, kaip jau minėjau, išmėginkite kelias spynas vienu metu, be to, vyresnėliams turėtų būti įdomios ir spynos su skaitiniu užraktais. Tokių spynų dažnai yra ant lagaminų, gal netgi turite namuose? Spynos kodą galima paslėpti po matematiniais uždaviniais. Vaikais teisingai išsprendęs kelis uždavinius, gautų kodą ir galėtų atrakinti spyną. Reikia pačiai to nepamiršti išmėginti po kelerių metų. Jeigu bandysite jūs, parašykite, kaip sekėsi.

2014-09-19

Savaitės skaitiniai. 13.

2014-09-17

Dėlionė iš daiktų

        Idėją šiam užsiėmimui pasigavau, kai pamačiau šį įrašą. Kadangi Kasparas su geometrija  jau susipažinęs, savajai dėlionei naudojau įvairius daiktus ir žaislus.

Sunku nufotografuoti visą didelį lapą su daiktais, bet gal iš detalių vaizdas aiškesnis.

            IDĖJA. Ant didelio popieriaus lapo (aš panaudojau baltą iškonstruotą popierinį maišelį nuo pirkinių) apibrėžti pasirinktų daiktų kontūrus. Tuomet paprašyti vaiko surasti, kur kiekvieno iš tų daiktų vieta.
         KAIP MUMS SEKĖSI IR AMŽIUS. Mūsų dėlionei naudojau mašinėles, lego kaladėles, metalofoną, kastuvėlį ir t.t. Stengiausi parinkti skirtingų formų ir dydžių daiktus. Kadangi paruošiamieji darbai vyko kartu su Kasparu (beveik dvejų), tai jis įsiūlė dvi mašinėles: traktoriuką ir autobusą. Pats pasisunkino užduotį, bet ją sėkmingai įveikė. Jei vaikas jaunesnis, siūlyčiau naudoti skirtingus daiktus, kad būtų lengviau, jei vyresnis - priešingai, naudoti kuo panašesnius daiktus. Pavyzdžiui, skirtingas lego kaladėles ar mašinelių kolekciją. O jeigu turite tokių pačių daiktų, bet skirtingų spalvų, galite tokią dėlionę žaisti, bandydami surasti tinkamą spalvą. Kasparui šis žaidimas patiko, pats kelis kartus iš eilės vis norėjo dėlioti ir dėlioti iš naujo. Patiko jam ir paruošiamieji darbai, todėl dabar piešdamas pats kartais bando apvedžioti kokį nors pasitaikiusį daiktą ar žaislą. Tikrai labai greita ir paprasta, o nuobodžiaujančiam mažyliui smagus, naujas užsiėmimas.  
            NUORODA. Beje, panašią idėją galima pritaikyti ir mokant vaikus padengti stalą.

2014-09-15

Skrydis su vaiku be tėčio

      Jau praėjo beveik mėnuo, kai mes su Kasparu vieni du beveik parą keliavome Vilnius-Frankfurtas-Johanesburgas. Tarpinėje stotelėje reikėjo pralaukti maždaug šešias valandas. Neturiu jokių blogų atsiminimų, nors daugelis atkalbinėjo, kad vienai su vaiku bus sunku. Bet aš nuo pat pradžių juo pasitikėjau ir nusiteikiau, kad viskas bus gerai. Be to, labai norėjosi dar bent kelias savaites pabūti su artimaisiais Lietuvoje, o vyras jau turėjo išskristi anksčiau. Kaip ir viskam, tiesiog reikia pasiruošti. Blogiausia, ko tikėjausi, kad nesugebėsiu pavalgyti arba išeiti į tualetą per naktinį skrydį. Kasparas dar skrido neturėdamas dvejų, todėl atskira vieta nepriklausė, o lopšiui jau per didelis. Bet - turėjome net tris vietas. Puikiai viskas susidėliojo ir naktį pamiegojau daugiau nei ankstesniuose skrydžiuose su vaiku.

Maniškiui ir oro uostai, ir lėktuvai patinka.
    
        Kelionėje mums labai pavertė štai tokie dalykai ir užsiėmimai:

  • Seneliai, kurie padėjo su visais lagaminais atkeliauti iki oro uosto ir palydėjo iki kur galima.
  • Nešioklė ir jokio vežimo! Iš karto taip nusprendžiau ir tikrai nepasigailėjau. Viena keliaudama su vaiku vežimo neimčiau niekada. Na, nežinau, nebent tikrai yra tokių vaikų, kurie vežime sau ramiausiai sėdi valandų valandas. Man tokių neteko sutikti. O variantas - stumti vežimą, apkrautą daiktais ir ant rankų neštis vaiką atrodo varginantis. Maniškis prie nešioklės pripratęs nuo mažų dienų, dabar jau nešioju turbūt tik oro uostuose. Visada prisirišu prieš laipinimą į lėktuvą, kad jau nurimtų ir nebebėgiotų, taip pat išlipant iš lėktuvo. Viename skrydyje, kai buvo metų, jis buvo užmigęs kažkur virš Europos, o pabudo jau tik naktį namie Vilniuje, nes iš lėktuvo nepabudusi prisirišau nešioklėje, perkėlėme į automobilį, o tada į lovą namuose.
  • Lagaminas su keturiais ratukais į lėktuvą. Specialiai tokį pirkau prieš pat kelionę. Šiaip visada keliauju su kuprine, bet nujaučiau, kad toks lagaminas bus tikras išsigelbėjimas. Nes Kasparas jį noriai visur stumdė, aš galėjau tik vaikščioti paskui. Buvo viena didžiausių pramogų jam laukiant Frankfurte. Be to, kai jau eidavau su nešiokle, vežtis tokį lagaminą buvo irgi labai paprasta.
  •  Žaidimų aikštelės! Tai, jau be abejo, pasiteisina su šiek tiek didesniais vaikais, bet tiek Vilniaus oro uoste, tiek Frankfurte jų yra. Gėris!
  •  Koks nors žaislas, kuris galėtų keliauti kartu. Mes ėmėme tokią gyvatėlę, kurios gamybą esu aprašiusi. Kasparas ją smagiai tempėsi paskui save, be to vis parodydavo darbuotojams pasų patikros postuose, dėdavo į daiktų skanavimo aparatus ir pan.
  • Kiti mėgstami žaislai ir užsiėmimai. Mes turėjome knygų, planšetinį kompiuterį (pastarųjų neprireikė) mažą kamuolį, plastikinių dinozaurų ir pan. Kamuoliu, beje, sėkmingai žaidė su vyresniais vaikais. Tik vienam prancūzui tėčiui, keliaujančiam su trimis vaikais, nepatiko, kad tas kamuolys jo vaikus vilioja bėgioti, o ne sėdėti ramiai, kaip liepta. 
  • Lėktuvų, autobusų ir kitokio judėjimo stebėjimas pro langus. Tikrai galima surasti tokį. Pasakokite, stebėkite, džiaukitės, kukite istorijas, skaičiuokite kylančius lėktuvus ir pan. Be to, nepamirškite vaikui pasakoti visų skrydžio etapų, leiskite paduoti bilietus ar pasus, kai reikia juos patikrinti. Kasparas buvo labai tuo susidomėjęs ir jautėsi atsakingas.
  •  Plastilinas. Tik šįkart ne naminis, o pirktinis, kad būtų patogiau vežtis ir mažiau trupėtų visur. Puikiai žaidėme juo apytuštėje laukimo salėje.

Pirktinis plastilinas turėjo patogias dėžutes ir dangtelius, kuriais galima daryti įspaudus. Čia įspaudus Kasparas gamina ir su dinozaurais.
 
  • Filmukai lėktuve. Jeigu jų nebūtų, būčiau traukus planšetinį kompiuterį ir knygas. Bet Kasparas jau žino, kur slepiasi stebuklingi ekranėliai "Lufthansos" didžiuosiuose lėktuvuose. Padeda sulaukti miego ir paskui pabudus nusileidimo. 
 

2014-09-12

Savaitės skaitiniai. 12.

2014-09-10

Atverk langelį

       Toliau aprašinėju žaislus, kuriuos su Kasparu gaminome šiek tiek anksčiau, o dabar jie laukia mūsų namuose Lietuvoje. Tiesa, grįžus juos ištraukiu ir žaidžia Kasparas su jais lyg su pačiais įdomiausiais, pirmą kartą matomais žaislais! Nesivežėme kartu su savimi, nes tokius pat pasidaryti tikrai būtų lengviau nei transportuoti. Šįkart papasakosiu apie žaidimų lentą su langeliais.

Mūsiškė jau gerokai aptriušusi, bet ne mažiau įdomi net dvimečiui.
         IDĖJA. Pasiruošti du panašaus norimo dydžio dėžinio kartono lakštus. Didesniajame žirklėmis ar popieriaus peiliuku padaryti langelius. Kiek norisi, kiek telpa. Mažesnę arba tokio paties dydžio kartoninę dalį priklijuoti iš apačios, taip kad užsidengtų langeliai.  Aš priklijavau lipnia juosta. Dabar atvertus langelius taip pat matosi kartonas. Čia aš esu priklijavusi lipdukų. Galite ką nors nupiešti arba užrašyti. Kas jums pasirodys smagu ar reikalinga. Langeliuose esu padariusi skylutes, į kurias buvau įvėrusi storą vilnonį siūlą, tačiau laikui bėgant jo neliko. Dabar nepasigendame, bet kai buvo mažesnis, buvo paprasčiau atidaryti langelius, truktelėjus už siūlo galiuko. Galite dekoruoti kaip jums patinka, aš esu prirašiusi skaičių ir raidžių. Ne todėl, kad jų mokau, o tiesiog, kad vaikas juos matytų.
          KAIP MUMS SEKĖSI IR AMŽIUS. Darėme šią žaidimų lentą maždaug prieš metus, kai Kasparas buvo metų su trupučių. Patiko nuo pat pradžių! Aišku, pradžioje jam norėjosi ir lipdukus paplėšyti, bet gi ne bėda - galima pakeisti naujais. Ir tai tikrai puikus žaidimas, kuris mankština pirštus, lavina judesius, akies - rankos koordinaciją, parodo, jog kiekvienas veiksmas turi pasekmių, be to, talpina savyje tiek daug netikėtumo ir atradimo džiaugsmo. Pas mus lenta sėkmingai išgyveno iki šių dienų. Dabar, būdamas dvejų, Kasparas tvarkingai atverčia langelius, stebisi ten kažką suradęs, pasakoja, ką mato, rodo kitiems. Be to, domisi ir skaičiais bei raidėmis, į kurias anksčiau nekreipė dėmesio. Galima tokį žaidimą panaudoti ir lavinant atmintį - paprašykite vaiko įsidėmėti, kas slepiasi po kiekvienu langeliu. Daugiau apie atminties gerinimo žaidimus esu rašiusi čia. Be to, mūsų langeliai nuspalvinti skirtingomis spalvomis (kreidelėmis), dabar, kai Kasparas jau pats atpažįsta ir moka įvardini keletą spalvų, jam taip pat patinka pasakyti, kokį langelį jis dabar atvers arba paprašyti manęs, kad, pavyzdžiui, atversčiau raudoną.
           Jeigu ieškote idėjų, ką su vaiku pagaminti iš kartoninių dėžių, galite paskaityti mano įrašus apie kartoninius gyvūnus, žaidimą su dėže ir medžiagos skiaute arba dėže ir kamšteliais.

2014-09-08

Kartotiniai gyvūnai

      Kažkada jau esu dariusi štai tokius gyvūnus. O dabar papasakosiu apie kitokius kartoninius gyvūnus, kuriuos su Kasparu gaminome, kai jam buvo maždaug metai. Jie iki šiol naudojami ir kai per atostogas buvome Lietuvoje, suradau ir nufotografavau. 

Mūsų gyvūnai dideli - maždaug kaip suaugusiojo delnas arba dar truputį didesni.

         IDĖJA. Iškirpti iš žurnalų, nebenaudojamų knygų arba specialiai atsispausdinti  norimus gyvūnų paveiksliukus ir priklijuoti juos ant dėžinio kartono. Apkirpti paveikslėlius šiek tiek paliekant vietos nuo jų krašto. Aš dar esu padariusi viršuje skylutes ir įvėrusi siūlą. Be abejo, visa tai galima daryti nebūtinai su gyvūnais. Pagalvokite, kas patiktų jūsų vaikui. Mūsų gražieji gyvūnėliai yra iš senų  "National geographic" žurnalų.
             AMŽIUS IR KAIP MUMS SEKĖSI. Šiuos gyvūnus sugalvojau pagaminti, kai ieškojome piešinėlių į mūsų paveikslėlių albumą. Kai radau tokias dideles ir gražias gyvūnų nuotraukas, kurios į albumą netilpo, nesinorėjo palikti jų nepanaudotų. Taigi paprastai pagaminau tokius gyvūnus, kuriuos būdamas metų, Kasparas mėgdavo pačiupinėti ir pasukti už siūlo. Aš jam tada pasakojau apie juos, buvau pririšusi ant žaislų stovo, kad jie gražiai suktųsi pajudinti. Dabar, būdamas dvejų, Kasparas žaidžia su žaislais ką nors įsivaizduodamas: pavyzdžiui, kaip jie sveikinasi, pasibučiuoja ar valgo. Šie kartoniniai gyvūnėliai tam taip pat puikiai tinka. Vyresni vaikai, vieni ar su tėvais, gali kurti smagias istorijas, arba vaizduoti lėlių teatrą, pasigaminę sceną iš tokių pat kartoninių dėžių. Aš įsivaizduoju kažką kaip šioje nuotraukoje. Kartoninius gyvūnus galima nuleisti, laikant už siūlo arba pritvirtinti medinį pagaliuką, šiaudelį. Manau, turėtų būti smagu, be to, visa tai pagaminsite greitai ir pigiai.

2014-09-05

Savaitės skaitiniai. 11.

2014-09-02

Purkštukas

     Turbūt ne vienas esate pastebėję, kaip vaikams, kol jie dar visai maži, patinka tvarkyti namus. Maniškis visada prisistato, pamatęs purškiamus valiklius. Todėl jam nupirkau atskirą purškiklį - patogų ir ne per didelį mažom rankytėm. O įdomumas nedingsta net po savaitės.
       IDĖJA. Į indą su purkštuku pripilti vandens ir pamokyti, kaip reikia juo naudotis. Jeigu nesibaiminate, galite naudoti ir indą nuo kokio nors pasibaigusio valiklio. Bet jie, mano galva, dažniausiai būna per dideli. Ir štai - linksmybės prasideda!

Būdamas lauke dabar jau pats pasileidžia per kiemą, ieškodamas augalų, kuriuos norėtųsi apipurkšti.

        KAIP MUMS SEKĖSI. Pirmiausiai purkštuką išbandėme lauke. Ten galimybių netrūksta. Galima apipurkšti augalus, gėles, žolę, sienas, grindinį, laiptus, save, aplinkinius. Kasparui (2m.) vis knieti užpurkšti ant mamos, bet tikrai patinka purkšti ant įvairių augalų. Manau, dar ilgai šis žaidimas mums bus aktualus, nes čia, kitame žemės pusrutulyje prasideda pavasaris. Tačiau tikrai ne mažiau pasisekimo purkštukas sulaukia ir namuose. Pavyzdžiui, galite pasiūlyti vaikui purkšti vandenį į daug skirtingų indų.

Toks žaidimas puikus ir šalčiausią žiemą, tikrai nebus upių vandens.
         
            Taip pat su savo asmeniniu purkštuku leiskite vaikui dalyvauti, tvarkant namus. Pagalvokite, ką jam būtų patogų pasiekti: galbūt veidrodį ar spintelė dureles, o gal dušo kabiną arba langą? Mes turime Kasparui patogiai pasiekiamą langą, todėl dažniausiai darbuojasi čia. 

Namuose, leidžiant žaisti purkštuku, duodu ir rankšluostį, kad galėtų pats nuvalyti vandenį.

           Kai žaidžiate purkštuku namuose, duokite vaikui ir rankšluostį, tuomet galės pats išvalyti vandenį jei kur nors pripurkš arba mėgdžiodamas tvarkymą, blizgins veidrodžius ir langus. 
            Beje, purkštuką laikau spintelėje, kurią Kasparas pats pasiekia. Karts nuo karto jį pasiima, išbėga su juo į lauką arba purškia kažką namie ir, kuo niekaip negaliu patikėti, pats tvarkingai jį padeda atgal į spintelę ir uždaro dureles. Su kitais žaislais tokio tvarkingumo nepastebėjau, gal kas sugalvoja, kaip tai paaiškinti?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...