2014-08-27

Atmintis

     Laikai, kai galėdavau lengvai nukreipti sūnaus dėmesį jau seniai praeityje. Dabar jo atmintis atrodo panaši į suaugusiųjų. Prisimena svarbius sau nutikimus ir potyrius, o net po keleto mėnesių sugrįžus į kokią nors jau lankytą vietą, puikiai ten jaučiasi ir prisimena, ką veikė čia anksčiau. Tačiau neapsigaukite - tokio amžiaus vaikų atmintis tikrai neveikia kaip suaugusiųjų, kai kalbame apie taisykles. Šitai, beje, prisiminti sekasi sunkiau mums, suaugusiems. Daugiau apie vaikų atmintį ir kaip ji veikia angliškai galite paskaityti čia, o šitame straipsnyje pasakojama, kas gerina mažylių atmintį. 
     Taigi dabar, kai Kasparas yra beveik dvejų, karts nuo karto darome ką nors, kad jo atmintis lavėtų. Puikiai tam tinka įvairios dainos ir eilėraštukai, taip pat jums įdomūs klausimai-atsakymai (koks tavo vardas, kiek tau metų ir pan). Tikrai žinau ne vieną vaiką, kuris tokio amžiaus lengviausiai pyškina ketureilius ar ilgesnius eilėraščius. Kasparas kol kas apsiriboja tuo, kad padeda užbaigti eilutę. Pavyzdžiui, mes pasakome "mano batai buvo...", o jis prideda "du" ir t.t. pagal turbūt visiems žinomą batuko dingimo istoriją. Aš manau, kad eilėraščiai atminčiai lavinti labiau tinka tiems vaikams, kurie laisviau kalba. 
     Kasparui šiuo metu puikiai veikia žaidimas "kas yra kas". Pavyzdžiui, važiuojame automobiliu ir sakau jam, jog grįžę eisime valgyti ir paklausiu, ko norėtų vakarienei. Jis atsako, kad duonos. Tada aš pasakau, kad duona yra užkandis, o ne maistas. Jis bando kartoti žodį "užkandis", tuomet dar papasakoju, kas yra užkandis (tarkime jo mėgstami džiovinti mangai). Ir jau kitą kartą paklausus, kas yra užkandis, jis sėkmingai bando prisiminti ir vardinti mūsų aptartus produktus.
     Dar ieškodama kitų būdų Kasparo atminčiai lavinti, padariau keletą kortelių. Dalinuosi jomis, atsisiųsti galite čia.

Galite jas naudoti ir kitiems tikslams. Pavyzdžiui, juodi-balti piešiniai puikiausiai lavina kūdikių regėjimą!
   
     IDĖJA. Atsispausdinkite ir sukarpykite korteles. Mažesniems vaikams siūlau apsiriboti keturiomis kortelėmis. Iš pradžių jas gerai apžiūrėkite, aptarkite. Tada visas užverskite ir paprašykite vaiko atsiminti, kur yra tam tikras daiktas. Vyresniems vaikams siūlau atsispausdinti du tokius pačius lapus ir tuomet turėsite aštuonias korteles. Jas visas užverskite ir išdėliokite. Galite žaisti keliese, tikslas - surasti poras. Vienas žaidėjas atverčia dvi korteles, jei nėra pasikartojančių, jas vėl užverčia. Tada eilė kitam žaidėjui. Jis daro tą patį - ieško porų, vis mėgindamas prisiminti, kur yra kokia kortelė. Turbūt esate kažką panašaus žaidę? Mes su Kasparu (1m ir 11mėn) žaidžiame pagal pirmą aprašymą.
     IDĖJA 2. Jeigu nenorite nieko spausdintis, galite su mažaisiais pažaisti atminties žaidimą, panaudodami daiktus arba žaislus. Paimkite keletą skirtingų daiktų, geriausia būtų, kad vaikas mokėtų juos įvardyti taip, kad jūs suprastumėte. Aptarkite kiekvieną jų, tada paprašykite užsimerkti arba trumpam nusisukti ir vieną daiktą paslėpkite. Tada paprašykite prisiminti, ko trūksta. Paprasta, galima panaudoti kur nors, kur vaikui tenka ramiai sėdėti ir laukti arba kelionėje. Kasparui ši užduotis paprasta, turbūt vertėjo išmėginti ir anksčiau. Manau, pusantrų metų vaikui jau tikrai turėtų būti įdomu, o ir atsiminti pavyktų. Ar esate bandę kažką panašaus?

2014-08-22

Savaitės skaitiniai. 10.

     Šie skaitiniai, nors kartu su gražiu skaičiumi 10, dar nebus įprasti. Vis pakuoju lagaminus ir vėl bandau prisitaikyti prie ritmo po atostogų. Bet kelias savaites praleidusi skaitinius, noriu pasidalinti nesenstančiomis nuorodomis, kurios pravers tėvams. Ir, beje, šįkart - beveik viskas lietuviškai.

2014-08-19

Pradangink dėžėje

Neseniai rašiau, kaip galima panaudoti kartoninę dėžę žaidimams ir vaiko pirštams lavinti. Bet pripažinkime, tokių žaidimų metu lavėja tikrai daugelis dalykų, o mokymosi galimybės - neribotos. Štai dar vienas užsiėmimas, kuris šįkart drąsiai tiks ir gerokai jaunesniems vaikams. Be to, trumpiau užtruksite ir gamindami.

Skylės nuotraukoje nesimato, nes Kasparas labai atsakingai atlieka užduotį.

      IDĖJA. Kartoninėje dėžėje iškirpti skylę, pro kurią tilptų įdėti medžiaginę skarelę, nedidelį rankšluostuką, kojinę ar paprastą medžiagos skiautę. Ką konkrečiai, rinktis - jums. Viskas! Parodykite vaikui, kaip galima idėti skareles į vidų, leiskite jam išiaiškinti, kur jos pradingo. Tada paprašykite, kad jis pamėgintų sutalpinti skareles pats. Aišku, galite mėginti ir su dar kitokiais daiktais, bet, manau, medžiaginiai daiktai turi privalumų - vaikui tenka sugalvoti, kaip juos suimti, sulenkti ir pan.
       AMŽIUS IR KAIP MUMS SEKĖSI. Manau, kad šis užsiėmimas jau galėtų sudominti mažylius nuo kokių 9-10mėn. Pabandykite, juk tikrai nesudėtinga pasigaminti. Gal patys mažiausi nebus uolūs užduoties atlikėjai, bet  kaip įdomu stebėti daiktą, kuris staiga pradingsta. Mūsų dėžė atvira, todėl ją pakėlus, išaiškėja paslaptis. Manau, 12mėn vaikai jau galėtų patys savarankiškai įdėti skareles pro skylę, tačiau leiskite jiems patiems tyrinėti procesą, kur kas pasislepia ir pan. Kasparui (1m. 11mėn) įdomu trumpam dar ir dabar (jis įdėjęs skarelę, visada pakelia dėžę pasižiūrėti, kur ji dingo), tačiau jaučiu, kad čia jau ribinis amžius. Bet vaikai tokie skirtingi.
     PRIEŠISTORĖ. Tiesą sakant, idėja šiam užsiėmimui man kilo matant internete siūlomus variantus, vaikams žaisti su kiaurasamčiu ir lanksčiomis lazdelėmis. Pažiūrėkite čia, bet kas skaito angliškus blogus sutiks, kad tai labai populiarus užsiėmimas vaikams, aprašytas daugybę kartų. Tačiau ar kas nors matė tas lazdeles (vamzdžiams valyti) pirkti Lietuvoje? Nes aš taip ir neprisiruošiau paieškoti.

2014-08-12

Dėlionės

    Įvairių žaidimų dėlionių prikurta vaikams gausybė. Kasparas vieną turį medinę, dovanotą dėdės, aš vis gundausi kažką nupirkti iš Melissa and Dough. Tačiau kaip paprasta dėlionių pasidaryti patiems! Ypač, kai vaikams vis norisi kažko naujo.
     IDĖJA. Pagaminti paprastą dėlionę iš senų nuotraukų, atviručių, žurnalų iškarpų ar specialiai spausdintų piešinėlių. Tereikia juos sukarpyti į norimą kiekį dalių. Patiems mažiausiems reikėtų ko nors paprasto, aiškių formų. Aš Kasparui pagaminau štai tokias dėliones su piešinukais. Atsisiųskite ir jūs, jei patinka.

Stengiausi parinkti tokius paveikslėlius, kurie Kasparui patiktų ir būtų ką apie juos pakalbėti.

     KAIP MUMS SEKĖSI IR AMŽIUS. Patiems mažiausiems reikėtų pradėti nuo dėlionių iš dviejų dalių. Vėliau paveikslėlius galima dar kartą perkirpti. Geriausia būtų spausdinti šią dėlionę ant storesnio popieriaus, o jeigu norite išlaikyti ilgesniam laikui - galima ir laminuoti. Tačiau laikinam žaidimui tiks ir įprastas popierius. Kasparas (1m 11mėn) dviejų dalių dėlionę sudėlioja be vargo. Jam daviau du paveikslėlius vienu metu, sukarpytus į dvi dalis (iš viso - keturios dalys). Sėkmingai žaidėme šį žaidimą lėktuve. Labai džiaugėsi paveikslėliais, nes parinkau būtent tai, kas jam patinka. Galite atsispausdinti ir išbandyti, jeigu laukia kokia nors kelionė. Manau, Kasparui jau galima ir pasunkinti: bandysiu duoti daugiau piešinėlių vienu metu.
    NUORODOS. Internete yra pavyzdžių, kaip pasidaryti dėlionę iš medinių ledų pagaliukų. Taip pat tam galima panaudoti popierines vienkartines lėkštes: mažiausieji galėtų tiesiog atsirinkti pagal spalvas ir formas, o didesni tegul dėlioja paveikslėlius. Nors tiesą sakant, dabar susimąsčiau, ar tikrai pirmasis variantas lengvesnis?

2014-08-08

Piešimas kruopomis

     Pabandžiau prisiminti keletą žaidimų, kuriuos Kasparas mėgo mažesnis. Ir tikrai neblogai sekėsi užimti jį kruopomis. Praversdavo, kai ką nors reikėdavo daryti prie puodų, bent jau penkios minutės buvo garantuotos. O su kiek vyresniu nei metai vaiku kartais tai tikras lobis!



     IDĖJA. Į kokį nors didesnį padėklą įpilti norimų, gerausia, smulkių kruopų. Aš naudodavau kukuruzų kruopas (pirkau specialiai pačias pigiausias), bet, manau sėkmingai tiktų ir, pavyzdžiui, manai arba kas nors kitas iš jūsų spintelių. Parodyti vaikui, kas nutinka perbraukus pirštu. Įdomu būtų naudot ir veidrodinį padėklą, mažylis galėtų jame pamatyti save.
     AMŽIUS IR KAIP MUMS SEKĖSI. Aš Kasparui kažką panašaus pasiūliau, kai jis buvo metų ir kelių mėnesių. Tikrai sunku būtų tikėtis, kad tokio amžiaus vaikas sėdės ir ramiai pieš šedevrus kokį pusvalandį. Tačiau man tai praversdavo sukiojantis virtuvėje, nes jis kurį laiką tuo būdavo susidomėjęs, paskui viską išpildavo ant grindų, sklaidydavo tas kruopas ten, tada aš jam duodavau semtuvėlį ir šluotelę - taigi dar kelios akimirkos veiklos. Kruopas, jei grindys būdavo pakankamai švarios, susemdavau į stiklainį kitam kartui. Dabartiniam Kasparui (1m 10mėn) labiau patinka kruopas piltstyti į skirtingus indelius, kabinti šaukštu ir pan. Manau, turėtų būti įdomu piešti mėgstantiems vyresniems darželinukams. Na, o dar vyresni vaikai, gali kruopas nuspalvinti ir tuomet gaminti paveikslėlius, naudodami klijus. Aš kažką panašaus tikrai esu dariusi mokykloje. Šitą užsiėmimą prisiminiau ir mokantis raidžių. Nuotraukose Kasparas (3m. 8mėn) teptuku kukuruzų kruopose bando nupiešti matomas raides (jos magnetinės ir paprastai pas mus yra ant šaldytuvo).



   Manau, nebandykite to daryti su miltais, tikrai ne pati tinkamiausia priemonė, nes visur dulkės, lips prie drabužių ir pan. Nebent jums tai atrodo smagu - tada pirmyn! Bet iš miltų ir dar vieno ingridiento geriau darykite smėlį, apie kurį jau rašiau.
   

2014-08-05

Geometrija vaikams

     Apie tai, kaip smagiai mokomės formų ir dydžių jau rašiau anksčiau. Ar kažkas naudojote mano pagamintas korteles su skirtingomis formomis? Kasparas, naudodamasis jomis, labai pamilo trikampį ir rombą. Daug lengviau įsiūlyti kokio nors maisto, jeigu jis supjaustytas būtent tokiomis formomis. Jis netgi atpažįsta trikampio formą, matydamas tris kampų taškus ant popieriaus lapo. Labai didžiuojuosi ir žaviuosi! Mums su vyru dar tenka gerai pasukti galvą ir lavinti savo pastabumą, kai Kasparas, visas susijaudinęs, kažkur viduryje miesto rėkia "trikampis". O tai, pavyzdžiui, būna ženklas "duoti kelią". O kur dar noras eiti pietų miego tik su trikampe formele plastilinui pjaustyti. Su jomis taip pat smagiai darbuojasi besimokydamas geometrijos pagrindų.

Dabar dažniausiai žaisti plastilinu nori kartu su šiomis formelėmis. Matosi dvi, bet rinkinyje turim apie dešimt skirtingų dydžių ir formų.
     Manau, kad būtent taip yra smagiausia mokytis - žaidžiant. Todėl jeigu norite ko nors konkretaus išmokyti savo mažuosius, sugalvokite, kaip tai įtraukti į jūsų mėgstamus žaidimus. Štai, pavyzdžiui, sėkmingai mokytis formų galima ir žaidžiant su klijais. Aš dar Kasparui (1m 11 mėn) padariau tokių piešimo paruoštukų.

Suaugusiems tai būtų nelengva užduotis.

    IDĖJA NR. 1. Jeigu norite galite mano figūras atsisiųsti ir atsispausdinti, tačiau tikrai ne ką sudėtingiau bus nusipiešti patiems įvairių formų ant popieriaus lapo. Užduotis - kiekvieną kartą iš tų pačių formų nupiešti skirtingus piešinius. Kasparas smagiai piešinėja aplink kvadratus ir apskritimus, mėgsta žiūrėti, kaip savo išmanumą demonstruoja suaugusieji. Manau, kad tokia užduotis tinka ir vyresniems vaikams - jau lankantiems mokyklą. Tai tikrai puikiai lavina kūrybingumą. Štai kokią kolekciją jau turime mes.

Kol kas mes piešiame kartu, bet, manau, vyresni vaikai smagiai užsiimtu ir patys.

     IDĖJA NR. 2. Dar vienas puikus būdas susipažinti su figūromis arba tiksliau su jomis žaisti - išsikirpti įvairių figūrų ir dėžinio kartono. Galite nuspalvinti, galite palikti natūralios spalvos, galite kirpti tiesiog iš akies, galite nusibraižyti figūrų, o tada jas sukarpyti. Mes daugiausiai turime trikampių, bet jie labai universalūs!

Daugiausia figūrų kreidelėmis nspalvino mažasis.

     Vyresnieji tikrai smagiai galės dėlioti kažką konkretaus, mažyliai, manau, bus labiau linkę į abstrakcijas. Nors štai Kasparas dažnai prašo, kad sudėliočiau iš trikampiukų drugelį. Galima panaudoti ir mokantis skaičių bei spalvų. Aš kažką tokio panašaus sugalvojau pasidaryti besvajodama apie medinius Spielgaben žaislus. Jie tokie neapsakomai brangūs! Bet, manau, verti kainos, nes net galvoje netelpa didumas galimybių.
      IDĖJA NR. 3. Jau matytas plastilino formeles, taip pat spalvotus medinius pagaliukus naudojame nebūtinai žaisdami su plastilinu. Štai dar vienas būdas mokytis-žaisti!

Štai, atrodo, paprastos priemonės, bet panaudojame žaisdami tikrai dažnai.

      Gal turite tokių formų nebūtinai plastilinui, o tikriems sausainiams kepti? Puikiai tiks! Nuotraukoje matomus pagaliukus (kokius 50vnt.) aš pirkau už keletą litų rankdarbių skyriuje vienoje ne Lietuvos parduotuvėje. Gal yra kažkas panašaus ir pas mus? Turint kantrybės galima tokius pasidaryti ir namuose, prikaupus pagaliukų nuo ledų. Saviškius mes tikrai daug naudojame, tiek kalbėdami apie figūras, tiek apie spalvas. Tinka skaičiuoti, dėlioti paveikslėlius, kai kurias raides, žaisti su plastilinu, groti ir t.t.
      Na, o jeigu leidžiate savo vaikams būti prie komputerio, galite parodyti Baby Einstein pamoką apie formas. Patiems mažiausiems, mano manymu, jų filmukai gerokai pe ilgi, bet būdas, kaip jie moko, man patinka. Galite, pavyzdžiui, žiūrėti dalimis.
      Taigi parodykite savo vaikui geometrijos pasaulį, gal kokią figūrą pamils ir jis!

2014-08-01

Savaitės skaitiniai. 9.

     Sveiki, skubu surašyti jums šios savaitės skaitinius, o jau už kelių valandų kelsiu savo mažąjį ir važiuosime į oro uostą. Atostogos! Nežinau, kaip bus su savaitės skaitiniais artimiausiu metu, bet kitų įrašų apie vaikų žaidimus - pažadu. Taigi skaitykit dabar, bet nepamirškit užsukti ir vėliau. Iki!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...