2014-07-30

Dėžė, buteliai ir kamšteliai

     Kartotines dėžes žaidimams su Kasparu esu naudojusi nesuskaičiuojamą kiekį kartų. Planuojame atostogas Lietuvoje, todėl reikės nufotografuoti ir aprašyti keletą pasigamintų žaislų, kurie likę namuose. Čia dėžių, kaip ir kitų puikiai pritaikomų atliekų, netrūksta.

Nenufotografavau gamybos proceso, bet pabandykite - tikrai nesudėtinga.

     IDĖJA. Į kartotinę dėžę įstatyti plastikinius indelius arba butelius su kamšteliais. Vaikui tenka ne tik lavinti pirštus, bet ir įvertinti skirtingus dydžius bei spalvas. Tikiuosi, gamybos eiga aiški iš nuotraukos. Trumpai pridėsiu, kad aš pasirinkau tris skirtingo dydžio plastikines taras (1,5l ir 5l vandens buteliai, taip pat indelis nuo riešutų sviesto), kurios turėtų ir skirtingų spalvų kamštelius. Mano dėžėje nuo vaisių buvo nedidelės skylutes, todėl kai kurias teko tiesiog padidinti žirklėmis. Prieš tai pamatuokite, kokio dydžio skylučių reikės butelio sraigtui įtvirtinti. Aš nukirpau dalį plastikinės pakuotės, kad sutaptų su dėže. Atkreipkite dėmesį, kad tuomet lieka aštrių kampų, todėl geriausiai užklijuoti dugną, kad vaikas jų nepasiektų. Ir viskas - parodykite, o tada stebėkite.
    

2014-07-25

Miltinis smėlis

     Aiškiai pasakyti, ar Kasparui patinka žaisti smėliu, negalėčiau. Kai eidavome į kiemą Lietuvoje, jei sutikdavo kitų vaikų, gana ilgai prasikrapštydavo būtinai su svetimais kastuvėliais, tačiau vienas dėžėje neužsibūdavo. Kiek tenka rasti smėlio dėžių čia, nesidomi visiškai, net jei yra ir kitų žaidžiančių. Gal toks etapas. Nors aš - už kuo daugiau laiko gryname ore, neprieštaraučiau ir namuose turėti smėlio vaikams žaisti. Tik pažiūrėkite į šį smėlio stalą!
     IDĖJA. Kol nėra tikro smėlio, galima pasigaminti jo iš miltų. Internete tikrai daug kur galima rasti receptų, aš konkrečiai nužiūrėjau nuo blogo "Laughing kids learn". Reikia tik sumaišyti du ingridientus - miltų ir aliejų. Dariau iš pusės kiekio, taigi mums prireikė:
  • 4 puodelių paprastų miltų;
  • 0,5 puodelio pigiausio saulėgrąžų aliejaus (kai kuriuose receptuose naudoja aliejų kūdikiams - rinktis jums).
    Aš dar mėginau dėti maistinių dažų, bet jie pasislėpė tarp miltų be didelio efekto, turbūt reikėtų pirmiausiai pamėginti juos įmaišyti į aliejų. Bet tikrai smagu ir be spalvų! 
Iš šio smėlio puikiausiai galima statyti bokštus, jis smagiai limpa suspaudus tarp rankų.
      PERSPĖJIMAS. Padaryti šį smėlį tikrai lengva ir paprasta, tačiau susitvarkymui numatykite pakankamai laiko ir ūpo. Na, nebent jūsų vaikai kitokie. Aš mėginau patiesti paklodę, kad būtų lengviau tvarkytis, bet Kasparo užmojai buvo platesni. Nepaisant to, tikrai kartosime. Su siurbliu susitvarkyti paprasta, ypač jei siurbti patinka ir vaikams. Gal vyresniesiems nerūpėtų tiek švaistytis aplink. Kitą kartą reikės išmėginti padėti padėklą su šiuo smėliu vaiko aukštyje. O gal jūs turite specialius staliukus tam? Pavyzdžiui, medinį arba pigesnį iš plastmasės.
         KAIP MUMS SEKĖSI. Kasparui (1m 10mėn) labai patiko. Dėliojo į indelius, lietė rankomis, galiausiai nusimovė šlepetes ir kojines, įsiropštė į padėklą su miltais (smėliu) pats, tada trypė kojomis. Iš šio naminio smėlio puikiai sekasi statyti tokias pat pilis kaip iš tikro. Tereikia jo pridėti į kokį nors indelį ar kibirėlį ir stipriai paspausti, tada apversti ir atsargiai nuimti. Bet juk tai klasika, turbūt moka kiekvienas! Dar skaičiau, kad galima į tokį smėlį įlašinti eterinio aliejaus, manau, puikus būdas palengvinti sergančio vaiko dalią.

Savaitės skaitiniai. 8.

2014-07-23

Ką klijuoti su mažiausiais

     Aš vis pamėginu Kasparą (1m 10mėn) pamokyti naudotis specialioms žirklėmis vaikams. Sunku jam dar kol kas, tačiau tiesą sakant ir man su tomis žirklėmis kirpti nelengva. Gal vis tik verta praktikuotis su paprastomis žirklėmis? Ar kas nors turi patirties? Na, o kol kas karpau aš. Štai, tyrinėjant klijus karpyti taip pat prireikė. Klijus Kasparui teko išbandyti vienoje žaidimų grupėje, kurią lankome. Ten dažniausiai vaikams duodamas koks nors atspausdintas piešinėlis ir detalės, kurias galima į jį suklijuoti. Pavyzdžiui, šviesoforas ir geltonas, žalias, raudonas apskritimai, kuriuos reikia priklijuoti. Manau, kol kas Kasparui tokia griežta užduotis per sudėtinga, todėl namuose klijuojame su mažiau taisyklių.

Mažieji pirščiukai darbų įkarštyje.
 
      IDĖJA. Duoti vaikams pieštukinius klijus ir daug skirtingų dydžių spalvotų popierėlių. Parodyti, kaip juos galima priklijuoti ant kito paviršiaus. Aš rekomenduoju klijuoti ant kokios nors kartoninės dėžės, nes vaikams patogu pasiekti, o ir šiaip smagu apžiūrėti ir pastumdyti. Tačiau galite klijuoti ir ant kokio nors popieriaus lakšto. Bet kuo didesnis, tuo smagiau!
     KAIP MUMS SEKĖSI IR AMŽIUS. Karpyti, kaip jau minėjau, kol kas tenka man, tačiau vyresni vaikai sėkmingai galėtų prikarpyti įvairių detalių klijavimui patys. Kasparui  (1m. ir 10mėn) labai patinka darbuotis klijais. Dažniausiai jis jais nuoširdžiai ištepa dėžės paviršių, o tada prideda popierėlių. Aš jam rodau, kad galima klijais patepti ir atskiras detales, tada jas pritvirtinti prie dėžės. Taip pat išmėginome ir tai, kad ant klijais patepto paviršiaus iš viršaus užmetus popierėlių, vieni prilimpa, kiti ne. Teko šitą užsiėmimą išbandyti ir su dviem vaikais: Kasparas turėjo beveik trejų metų draugę. Gerą pusvalandį abu žaidė užsiėmę ties viena dėže, kartais pasiginčydami, kuriam teks, deja, tik vienintelis klijų ritinėlis. Taigi, manau, turėtų patikti ir vyresniems broliams ar seserims tokį užsiėmimą išbandyti su mažaisiais šeimos nariais. Vyresni vaikai galėtų klijuoti popierėlius, kurdami savo paveikslą arba atlikdami kokią nors užduotį, susijusią su spalvomis arba formomis. Pavyzdžiui, padalinkite popieriaus lapą į tiek dalių, kiek skirtingų spalvų popieriaus turite. Tada paprašykite, kad vaikas suklijuotų į vieną skiltį tik vienos spalvos popierėlius. Taip pat galima nupiešti kontūrus kokių nors daiktų, pavyzdžiui, saulės ar medžio ir pasiūlyti juos nuspalvinti suklijuojant spalvotus popieriukus.
  

2014-07-18

Savaitės skaitiniai. 7.

2014-07-16

Buteliai ir judesys

     Taip, tušti plastikiniai buteliukai gali būti puiki priemonė vaikų žaidimams. Patys mažiausi, lavindami pirščiukus, gali mokytis į juos dėlioti smulkius daiktus: mažus kamuoliukus, sagas, pupeles ir pan. Internete daug idėjų, kaip tuščius butelius panaudoti mažiems atradimams. Kasparui, tiesą sakant, tokie buteliai niekada nebuvo įdomūs, bet jūs galite pamėginti, juk vaikai tokie skirtingi! Saviškiam judruoliui buteliukus kaupiau žaidimams su kamuoliu.
     IDĖJA: plastikinius tuščius butelius panaudoti žaidimams, kurie lavina vaiko koordinaciją. Be to, yra tiesiog judrūs ir smagūs. Galima sėkmingai žaisti tiek lauke, tiek namuose. Manau, turėtų būti smagu ir grupelei vaikų, puiki galimybė į mažųjų žaidimus įtraukti vyresnius brolius ir seseris. Aš idėjų Kasparo judriesiems užsiėmimams pasiėmiau iš jo futbolo treniruočių, taip pat iš vaikiškųjų kėglių žaidimo. Taigi nuo to ir pradėkim.
 
  • Kėgliai. Reikia: tuščių buteliukų ir kamuolio. Galima buteliukus pripildyti vandens, jei norisi sunkesnių. Parodykite vaikui, kaip juos mušate, tada leiskite jam. Kasparas mėgsta ir mesti, ir spirti kamuolį į buteliukus. Kaip jam norisi, tegul. Žaidžiame ir namie, ir lauke. Puikus būdas ir mokytis skaičių: skaičiuokite, kiek buteliukų numušta, kiek liko. 

Numušus buteliukus - gausu smagumo!

  • Ratas. Sudėliokite iš butelių ratą, už jo pastatykite kamuolį. Parodykite, kad ratą reikia apibėgti, o tada spirti kamuolį. 
Panašią užduotį Kasparas darė pirmojoje savo futbolo treniruotėje, teko sukti galvą, kaip tai pritaikyti namuose, nes jam labai labai patiko. Pirmasis mūsų ratas namie buvo iš kamštelių nuo buteliukų.

  • Linija. Tiesi arba kreiva, kaip jums patinka. Parodykite vaikui, kad ją reikia apžergti kojomis ir eiti pagal ją, neužminant ir nesujudinant (galbūt bus aiškiau iš nuotraukos). Aš pabaigoje taip pat padedu kamuolį, nes Kasparui tai yra geriausias žaislas pasaulyje. Jūs galite žiūrėti, kas patinka jūsų mažyliui. Gal užteks pačios užduoties, o gal pastatykite krepšį (puodą, dėžę) ir į jį prašykite įmesti kokį nors daiktą ar žaislą.

Vyresniems vaikams galima daryti kažką panašaus į labirintus.

  • Kliūtys. Išdėliokite butelius taip, kad mažylis galėtų kilnodamas kojas žingsniuoti pro juos neužmindamas. Toliau schema ta pati: parodykite jūs, o tada leiskite išmėginti vaikui. Mes, be abejo, ir čia naudojame kamuolį.

Nuotraukoje nesimato, bet už šių kliūčių dar buvo ir kamuolys, paruoštas spyriui.

     Tebūnie tai idėjos jums, galite tokiems žaidimams panaudoti kitus daiktus - pavyzdžiui, kaladėlės, kamštelius, mašinyčių kolekciją, storesnę virvę ar pan. Vyresniems vaikams užduotis sujunkite, padarydami savotišką estafetę. Aš Kasparui (1m 9mėn) dažniausiai padarau vieną užduotį, paskui jis kartoja ją pats kelis kartus iš eilės, o tada prašo užduotį pakeisti, parodydamas, ko norėtų: "Mama, ratas, ratas". Kaip ir visuomet, manau, jog svarbu leisti vaikams koreguoti žaidimus taip, kaip jiems patinka. Tačiau tai puiki proga ir mokytis susikaupimo, disciplinos. Gal mažesni vaikai dar nebus pasiruošę tiksliai įvykdyti užduoties, tačiau vistiek smagiai paspardys jūsų išdėliotus daiktus. Išmėginkite! Štai kartą nusibodus šiems žaidimams, Kasparas išbėgo į mūsų pievą skinti dobilų.

Buvimas lauke tikrai žadina vaikų smalsumą.

     Ir pabaigai, aš mūsų, berods, šešis buteliukus laikau Kasparui pasiekiamoje spintelėje. Jau kelis kartus buvo pats paėmęs ir paruošęs juos kėglių žaidimui.



2014-07-14

Šiukšlės

     Ar ir jūsų vaikai nepaprastai domisi šiukšlių vežimo mašinomis? Turbūt taip, nes jos sujungia du vaikams geriausius dalykus - dydį ir triukšmą. O ką jau bekalbėti apie tai, kad čia, kur dabar gyvename, kiekvienas šiukšlių vežėjas visada būtinai pakalbina prie tvoros rymantį Kasparą, mojuoja jam ir šypsosi. Taigi mes šiukšlių automobilio laukiame su džiaugsmu! Aš tai išnaudoju kaip galimybę papasakoti sūnui daugiau. Pirmą kartą po tokio jo tiesioginio susitikimo su šiukšlių išvežėjais, mėginau nupiešti ant popieriaus, iš kur tos šiukšlės atsiranda ir kur paskui nukeliauja. Na, rodyti, tą piešinį, tiesą sakant, gėda, nors vaikui tikrai viskas buvo daug aiškiau. 
      IDĖJA. Pamėginkite ir jūs nupiešti tai, o paskui ir gyvai apžiūrėkite šiukšliadėžes namuose, taip pat konteinerius ir pan. Tačiau jei ir jūs, kaip aš, savo piešiniais nesižavite, galite atsisiųsti ir atsispausdinti štai tokią mano pagamintą schemą.

Karpykite arba palikite viską ant vieno lapo, kaip jums patogiau.
      AMŽIUS. Šiuo atveju turbūt svarbiau ne amžius, o susidomėjimas. Jeigu jūsų vaikui ši tema įdomi, drąsiai galite apie tai pasakoti. Ar daug kitų atvejų kasdienybėje, kada vaikas gali išmokti tokius žodžius kaip fabrikas ar sąvartynas? Jeigu jūsų sūnus ar dukra vyresni, galima paveikslėlius iškirpti ir paprašyti jų pačių sudėlioti schemą nuo pradžių iki pabaigos. Taip pat su vyresnėliais galima plačiau pakalbėti apie rūšiavimą ir atliekų perdirbimą. Apsidairykite, ką naudojate namuose. Mes, pavyzdžiui, turime pieštukus, kurie pagaminti iš antrinių žaliavų.
        KAIP MUMS SĖKĖSI. Kasparui (1m 9mėn) aš pasakoju maždaug taip: šiukšles mes metame į šiukšliadėžę, tada iš šiukšlių dėžės jos keliauja į konteinerį, kai jau čia jų daug prisikaupia, tam tikrą dieną atvažiuoja ta didžiulė šiukšlių mašina. Ji surenka šiukšles iš daugybės žmonių, o tada jas veža arba į sąvartyną arba į fabriką. O jų būna skirtingų: vienuose šiukšles degina, kitose padaro iš jų naujų daiktų, pavyzdžui, šitas maišelis padarytas iš kitų senų maišelių, o tavo pieštukai prieš tai irgi buvo visai kiti daiktai. Turbūt vyresniems kiltų daug klausimų, būkite pasiruošę, o maniškis kol kas tik klausosi ir kartoja patikusius žodžius.
       NUORODOS. Vyresniems darželinukams ir pradinukams galite atsispausdinti iliustruotą lietuvišką pasaką "Nepaprasta šluotos kelionė". Jeigu norite papasakoti apie rūšiavimą ir kodėl tai reikia daryti, pasižiūrėkite čia. Dar apie rūšiavimą tiems, kurie nesibijo kompiuterinių žaidimų.

2014-07-11

Savaitės skaitiniai. 6.

2014-07-09

Ledas

      Apie žaidimus su paprastu vandeniu jau rašiau, dabar papasakosiu, kaip smagu yra tyrinėti ledą. Šis užsiėmimas mano Pinterest kloduose, turbūt yra atkreipęs daugiausiai skaitytojų dėmesio. Su Kasparu kažką panašaus esame išmėginę ne kartą.

Reikia tik daug visokių daiktų, vaikai ras ką su jais daryti.
       IDĖJA. Dėlioti ledo kubelius į skirtingus indus, naudojantis šaukštais, cukraus žnyplėmis arba tiesiog rankomis. Nepamirškite, pakalbėti apie skirtingas vandens būsenas, būtent tokio žaidimo metu tam puiki proga. Nereikia versti kažką išmokti, vaikai tikrai klauso ir patys viską puikiai įsimena. Po keleto tokių žaidimų ir kalbų, Kasparas dabar jau pats pasako, kas iš ko atsiranda (kai ištirpsta ledas, atsiranda vanduo, kai jis sušąla - vėl ledas). Lietuvišką žiemą pamoką galima pratęsti lauke.
        AMŽIUS. Nuo kokių metų jau tikrai galima išmėginti. Maždaug tokio amžiaus Kasparas dėliojo graikinius riešutus su mediniu šauktu. Manau, galima tą patį daryti ir su ledukais. Dabar jam (1m 10mėn) duodu mažesnius įrankius, kad būtų sudėtingiau. Taip pat dėlioja ledukus atgal į jų formeles, o tam, tikrai reikia įgudimo ir susikaupimo. Vyresniems vaikams šį užsiėmimą galima pasiūlyti, mokantis skaičiuoti. Prie indelių priklijuokite skaičius arba padėkite korteles su skaičiais, kad vaikas į kiekvieną įdėtų būtent tiek ledukų, kiek parašyta.
        KAIP MUMS SEKĖSI. Nepamirškite, kad žaidimas, o kartu ir didis pažinimas vaikui yra pati pradžia - ledo kubelių gamyba. Galbūt mažyliai ir nesupras, kiek čia reikės laukti to ledo, kai pasakysite, jog sugrįšite prie šaldiklio rytoj, tačiau viską dėliosis savo mažose galvose. Kasparas sėkmingai man padeda ledukų užšaldyti, o paskui juos atitirpina bežaisdamas. Dėlioja į įvairius dubenėlius, citrusinių vaisių spaudyklę, atgal į ledukų formeles. Taip pat praėjusį kartą žaisdamas sužinojo ir tai, kad ledas yra labai trapus.

O jau smagumo buvo!
       IDĖJA. Ledukus mėtyti ant žemės arba daužyti plaktuku. Pirmiausiai bandėme tiesiog mėtyti į kietą grindinį nuo laiptų, bet jie taip neskilo, kaip tikėjausi, todėl ledukus tiesiog išpyliau ant žemės ir daviau Kasparui medinį mėsos plaktuką. Teko traukti iš šaldiklio visus, visus ledukus.
       O čia nuoroda, jei turite vyresnių vaikų ir norite jiems daugiau papasakoti apie vandenį ir tai, kaip jis visur juda ir keičia būsenas. Yra įvairių schemų, diagramų ir netgi filmukų!

2014-07-07

Įspaudai

     IDĖJA. Jeigu neįdomu tiesiog šiaip minkyti naminį arba pirktinį plastiliną, išmėginkite jame įspausti įvairias žymes. Mašinėlės, lego kaladėlės, kamšteliai, virtuvės ir kiti įrankiai, akmenukai, kriauklės, kankorėžiai.. Sąrašas begalinis.

Aš pagaliau prisiruošiau nusipirkti maistinių dažų.
     KAIP MUMS SEKĖSI. Plastilinu Kasparas (1metai 9mėn) turbūt galėtų žaisti kasdien. O štai toks įspaudų žaidimas yra smagus aplinkos tyrinėjimas: dydžiai, formos, priežastis, pasekmė, stiprumas, jėga ir pan. Mes nepamiršome ir rankų įspaudų, lyginome mažą Kasparo ir didelį mamos. Jeigu norėtumėte, kad tokie įspaudai liktų ilgam, siūlau išmėginti druskos tešlą, kurią paskui galima arba palikti išdžiūti arba iškepi. Aprašymas čia (lietuviškai).
     AMŽIUS. Turbūt nuo tada, kai vaikas sėdi. Pamėginkite ir pamatysite, ar jam įdomu, ar dar verta palaukti. Vyresni vaikai tuo sėkmingai gali užsiimti patys. Man ši veikla dažniausiai praverčia virtuvėje ką nors gaminant. Ateityje reikės antspaudus su lego kaladėlėmis išmėginti mokantis skaičiuoti, skaityti ir rašyti.

2014-07-03

Savaitės skaitiniai. 5.


2014-07-02

Kiaušinių dėžutė

     Kartoninė kiaušinių dėžutė turbūt ne mažiau universali nei ritinėliai nuo tualetio popieriaus. Štai kokių idėjų galima rasti internete. Mano favoritas - štai tokia panda. Kol kas aš Kasparui esu padariusi puikų žaidimą, kuris padeda lavinti smulkiąją motoriką. Buvau paėmusi ir į kelionę.
Turbūt jau reiks sunkinti užduotį, nes įgudo.

     IDĖJA. Iškirpti iš kiaušinių dėžutės mažus dubenėlius, padaryti juose skylutes, pro kurias būtų galima praverti pasirinktą daiktą. Kasparas (1m 9mėn) dabar dažniausiai veria ant pieštuko. Vyresniems vaikams galima užduotį pasunkinti, pavyzdžiui, verti ant šiaudelio (jis ne toks stabilus), kokio nors laido, tvirtesnės virvutės arba naudoti adatą su siūlu (jau vyresniems ir įgudusiems).

Gražiosios dabar jau kaladėlės.
    Kad būtų įdomiau dėžutes galima nuspalvinti dažais. Ne, saviškių nespalvinau, o tiesiog parduotuvėje tokių radau. Gražios, tiesa? Kai yra spalvų, galima sugalvoti papildomų užduočių, pavyzdžiui, paprašyti vaiko surūšiuoti ir ant skirtingų daiktų suverti vienodos spalvos detales. Mokantiems skaičiuoti vaikams, galima ant popieriaus užrašyti uždavinių: 2 geltoni, 1 raudonas, 4 mėlyni ir pan. Aišku, visa tai galima daryti ir nebūtinai varstant, o tiesiog dėliojant tuos kartoninius dubenėlius. Galima paprašyti tokios pačios spalvos daiktų surasti tarp žaislų ar tiesiog namuose. O galima tiesiog dėlioti kaip kaladėles.
       Aš dabar planuoju kiaušinių dėžučių nebekarpyti, o kaupti jas ir naudoti kaip didelesdes kaladėles (mūsiškėse kiekvienoje būna po šešis kiaušinius) žaidimams. Bokštai, tiltai, namai, garažai - ruoškitės!
      Kaip tik šiandien pamačiau dar vieną idėją - net negalėjau pagalvoti, kad kiaušinių dėžutė praverčia mokant vaikus apie žmogaus kūną. O iš anskčiau esu užsisaugojusi instrukciją, kaip kiaušinių dėžutes perdirbti į dubenėlį.
      Mėgstu, kai žaidimai atsiranda iš to, ką paprastai išmestume. Daugiau panašių idėjų galite rasti čia. Artimiausiu metu dar planuoju aprašyti, ką mes veikiame su plastikiniais buteliukais ir įvairiais kamšteliais. O jeigu norite anksčiau nei aš išbandyti mano internete nusižiūrėtas idėjas, galite sekti mane portale Pinterest.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...